Достъпът до „Плаващите кейове“ на Христо Явашев- Кристо ще бъде спиран вечер. Причината е, че съоръженията се амортизират. Плаващите кейове в езерото Изео са с обща дължина от 3 километра. След откриването на инсталацията, тя се оказа популярна атракция за туристите в региона. Проектът свързва италианския град Сулцано с големия остров Монте Изола, който е насред езерото, чрез плаващи пътеки, по които хората могат да се разхождат свободно и безплатно до 3 юли.

Кристо и екипът му не са очаквали 270 000 посетители само за първите пет дни. Техният първоначален план е бил през кейовете да минат половин милион души за 16 дни.

Кейове са широки 16 метра и са с около 35 сантиметра дебелина. Те са изградени от 220 000 полиетиленови куба с висока плътност, сглобени като мозайка помежду си и напълнени с вода.

След износване и разкъсване на част от материята, с която са обгърнати кубовете, местните власти обявиха, че кейовете, които се намират на 100 километра източно от Милано, ще бъдат затворени между полунощ и 6 ч. сутринта.

Самият Кристо споделя, че е изключително доволен от успеха на този проект. По думите му кейовете оставят в посетителите усещане, „сякаш са ходили по вода, или по-скоро по гърба на кит“.

Проектът е финансиран изцяло от Кристо. Той струва 15 млн. евро. Това е първата му инсталация на открито от 2005 г. насам, когато със съпругата му откриха „Портите на Ню Йорк“ в Сентръл парк.

ХРИСТО ЯВАШЕВ е роден в Габрово на 13 юни 1935 г. Произлиза от стар разградски род. Дядо му е академик Анани Явашов, открил руините на древния римски град Абритус. Баща му е Владимир Явашев, инженер, роден във Варна. Майка му Цвета Димитрова е родом от Солун, дъщеря на македонски търговец. Леля му, Дора Явашева, е съпруга на видния български политик Иван Багрянов. Негови братя са известният актьор Анани Явашев и инж. Стефан Явашев. Става известен с оригиналните си пространствени художествени инсталации.

Христо Явашев напуска България през 1957 г.

 

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.