След дълго прекъсване Владигеровите дни, посветени на 117-ата годишнина от рождението на композитора Панчо Владигеров, бяха открити днес в Шумен, съобщи БНР. 

Учениците от СОУ "Сава Доброплодни" Анет Маринова и Симеон Божилов изпълниха творби на Владигеров, Ференц Лист, Николо Паганини и Камий Сен-Санс. Специални гости бяха носителите на първи награди от Националния конкурс за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров“ Шумен от 2013 г. Емил Бояджиев и Рустам Губким. Концертът се състоя във фоайето на Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров". Там бе открита и изложба, посветена на музикалните дни и международния конкурс за пианисти „Панчо Владигеров“ (1986).

Програмата:

28 март, понеделник, 19 ч. - зала „Проф.Венета Вичева“

КОНЦЕРТ на клавирно дуо АЛИНА и НИКОЛАЙ ШАЛАМОВИ - носители на първи награди от проведените конкурси за пианисти и цигулари „Панчо Владигеров“ Шумен` 2005 и 2011 и на първа награда от Internationaler Musikwettbewerb der ARD – Мюнхен`2015

В програмата: Бетовен, Рахманинов, Мусоргски, Дебюси, Д. Кръмб, С. Барбър, П. Владигеров

12 април, вторник, 19 ч. - зала „Проф.Венета Вичева“

КОНЦЕРТ на носителите на награди от Международния конкурс за камерно пеене „Панчо Владигеров“ Шумен`2014 – Алек Аведисян, Ралица Ралинова и Валентин Ватев. 

В програмата: песни от Панчо Владигеров, арии и ансамбли от опери

20 април, сряда, 17.30 ч. - художествена галерия „Елена Карамихайлова“

ОТКРИВАНЕ на традиционния пролетен салон на ДШХ и СБХ – представителство Шумен.

22 април, петък, 18 ч. - Регионална библиотека  „Стилиян Чилингиров“

ВЕЧЕР посветена на цигуларя ГЕОРГИ БАДЕВ. В негова памет ще бъдат представени аудио и видео-записи с негови изпълнения, гостуват негови ученици и със специалното участие на цигуларя Светлин Русев.

Организатори на "Владигеровите дни 2016" са община Шумен и фондация "Панчо Владигеров" със съдействието на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“, Регионалния исторически музей, Музейният комплекс „Панчо Владигеров“, Художествената галерия „Елена Карамихайлова“, Дружеството на шуменските художници и СБХ -Шумен.

Първите музикални дни се провеждат през 1981 г., а следващите през 1983 г. Целта на проявата е била да се популяризира творчеството на живелия в Шумен композитор, както и българската класическа музика.

ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ е роден на 13 март 1899 г. в Цюрих, но голяма част от живота си прекарва в България. Той е изтъкнат музикален педагог – сред неговите възпитаници са много български композитори и световноизвестни пианисти като Алексис Вайсенберг и Милчо Левиев. По време на берлинския си период (1912-1932) Владигеров печели като композитор два пъти Менделсоновата награда.

 

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...