СОФИЯ. През тази година музикалният свят отбелязва 200 години от рождението на Йохан Щраус-син – композиторът, който приживе, е коронован като краля на валса. Още Наполеон си е признал, че зад всеки успешен мъж, стои една силна жена. Силните жени на Щраус-син са три.

Джети, Лили и Аделе са героините в пиесата „Мадам Щраус – трите съпруги на Йохан Щраус“ от австрийската писателка Сузане Фелицитас Волф. Това е литературната основа на музикалната пиеса със същото заглавие, която е първата премиера, с която Националния музикален театър ще отбележи юбилейната годишнина на Йохан Щраус-син. Преводът е на проф. Владко Мурдаров.

Премиерата е в Международния ден на театъра -  27 март- четвъртък от 19:00 ч. на камерна сцена, за да отбележи  творческата симбиоза между тези две изкуства – музика и театър. 

Режисьор на спектакъла е Иван Панев, а музикален ръководител и диригент – Дориан Молхов. Сценографията и костюмите са на Лилия Бабунова, а хореографията на Румен Григоров, който е и асистент режисьор. Координатор на проекта е Пеньо Пирозов.

Три утвърдени звезди ще бъдат Мадам Щраус: Олга Михайлова  ще ни разкрие образа на първата съпруга Джети, Зорница Дамянова ще бъде втората съпруга Лили, а Добрина Икономова – третата съпруга Аделе. 

В представлението ще прозвучат  фрагменти от оперетите: „Прилепът“, „Цигански Барон“, „Една нощ във Венеция“ и „Индиго и 40 разбойника“; от валсовете: „На Хубавия син Дунав“, „Животът на артиста“, „Рози от юг“, „Пролетни гласове“, „Кайзер-валс“и „Виенска кръв“; и от полките: „Възхвала на жените“и „Аннен-Полка“. Записите са направени от оркестъра на Националния музикален театър с диригент Дориан Молхов. Тонрежисьори са Владимир Христов и Йоанна Максимова.

Част от оркестъра ще свири и на живо: Мария Кирова, Петя Ковачева-Молхова и Ефтима Евтимова - цигулка; Йоанна-Мария Тодорова, Алек Цанов и Георги Георгиев – виолончело; Райна Костова, Николета Петрова и  Мария Костадинова - флейта; Огнян Михов, Венцислав Трифонов и  Атанас Илиев – кларинет; Ана Ангелова и Румен Трайков - пиано.

„Мадам Йохан Щраус“ е пиеса – изповед за любовта. Онази любов раждаща плам, на който можеш да се сгрееш, но и който може да те изпепели. Любов, която дарява блаженство, но и изисква посвещение, пълно отдаване." - споделя за своя прочит режисьорът Иван Панев.

Освен наслада за ухото, каквато е любимата музика на Йохан Щраус, зрителите ще могат и визуално да се потопят в ретро украсената камерна зала. А какво е виенска атмосфера  без чаша искрящо вино?

 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.