"Щастливи сме да обявим, че новогодишният концерт на 1 януари 2026 г. ще бъде дирижиран от Яник Незе-Сеген", съобщи във фейсбук Виенската филхармония. 

Артистичното сътрудничество между Яник Незе-Сеген и Виенската филхармония започва през 2010 г. в седмицата на Моцарт в Залцбург. От тогава той дирижира редовно оркестъра във Виена, Залцбург и на турнета, като един забележителен акцент е концертът Summer Night 2023.

"С избора на Яник Незе-Сеген продължаваме ангажимента си да насърчаваме сътрудничеството със следващото поколение диригенти", отбелязват от Виенската филхармония.

ЯНИК НЕЗЕ-СЕГЕН е роден на 6 март 1975 г. в Монреал, Канада. Произхожда от семейство на университетски преподаватели. Името му е комбинация от фамилиите на майка му и баща му. Учи музика от петгодишен, а на десет решава да стане диригент. Завършва Консерваторията за музика и театър в Квебек като пианист. Учи хорово дирижиране в Принстънския колеж по музика (Ню Джърси). Ученик е на Карло Мария Джулини, когото той, заедно с Шарл Дютоа, смята за свой ментор. Най-често се изявява като оперен диригент. Той също дирижира симфонии на Бетовен, Брукнер, Малер и Брамс.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...