До 1 декември в художествената галерия в Русе може да се разгледа изложбата "Слуховидецът“, създадена по книгата на писателя Елиас Канети (1905 - 1994) „Подслушвачът – 50 характера“.

Изложбата е кураторски проект от 2005 г. на тогавашния директор на галерията и изкуствовед Елена Великова. Създаден е по повод стогодишнината от рождението на Елиас Канети.

„Идеята на проекта „Слуховидецът – 50 характера“ възникна от предизвикателството да бъдат визуализирани текстовете на Елиас Канети от книгата му „Подслушвачът – 50 характера“. Изложбата е организирана по инициатива на Международно дружество „Елиас Канети“ и Русенска художествена галерия. Тя е едно от първите събития във връзка с честването на 100-годишнината от рождението на световноизвестния писател, прекарал първите шест години от живота си в град Русе.

Проектът е повод за размисъл и творческа интерпретация на художниците – участници. Недоизказаното при писателя може да бъде продължено и развито от художника“ , споделя в концепцията си куратора Елена Великова.

Поканени за участие в проекта са Андрей Даниел, Моника Роменска, Янко Ненов, Димитър Чолаков, Йордан Кисьов, Вихрони Попнеделев, Цветан Кръстев, Мая Кубратова, Красимира Кирилова, Бранко Николов, Свилен Блажев, Златка Стойкова, Таня и Георги Пасеви, Георги Георгиев, Ирена Парашкевова, Николай Бузов, Виолета Радкова и Веледин Маринов.

Актуалността на темите в книгата на Канети за властта, манипулацията, човешката психология, социалната изолация, са все още толкова релевантни в съвременното общество, както и през 2005 година. Това е една от причините за  Художествена галерия – Русе, отново да представи изложбата, след почти 20 години. Но подбудите  не са само негативни. Творбите на участващите автори с техните визии са и продължаване на диалога и връзка между различните поколения. Еволюцията на културния контекст и изкуството през последните години, дава възможност на съвременните зрители да видят персонажите и визуалните образи в нова светлина, като пречупят посланията на Канети и участващите визуални творци през модерни социални и политически перспективи.

ЕЛИАС КАНЕТИ е немскоезичен писател и драматург, роден в Русчук (Русе) на 25 юли 1905 г. Получава Нобелова награда за литература през 1981 г. за спомените си „Спасеният език“. Книгите му са предени на повече от 25 езика. Най-забележителните от тях са „Провинцията на човека“ (1973), „Подслушвачът“ (1974), „Съвестта на думите“ (1975), „Спасеният език“ (1977), „Факел в ухото“ (1980), „Игра с очи“ (1985) и записките „Тайното сърце на часовника“ (1987). Носител е на много награди - „Голямата литературна награда на Баварската академия за изящни изкуства“ (1969), „Голямата австрийска държавна награда“ (1967), наградата „Георг Бюхнер“ (1972), „Нели Закс“ (1975), „Йохан Петер Хебел“ (1980) и „Франц Кафка“ на град Клостернойбург (1981). През 1983 г. му е присъден и Големият орден за заслуги на Федерална република Германия. В родния му Русе от 2005 г. се дава националната литературна награда  на негово име.

Канети умира в Цюрих на 14 август 1994 г. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин