До 1 декември в художествената галерия в Русе може да се разгледа изложбата "Слуховидецът“, създадена по книгата на писателя Елиас Канети (1905 - 1994) „Подслушвачът – 50 характера“.
Изложбата е кураторски проект от 2005 г. на тогавашния директор на галерията и изкуствовед Елена Великова. Създаден е по повод стогодишнината от рождението на Елиас Канети.
„Идеята на проекта „Слуховидецът – 50 характера“ възникна от предизвикателството да бъдат визуализирани текстовете на Елиас Канети от книгата му „Подслушвачът – 50 характера“. Изложбата е организирана по инициатива на Международно дружество „Елиас Канети“ и Русенска художествена галерия. Тя е едно от първите събития във връзка с честването на 100-годишнината от рождението на световноизвестния писател, прекарал първите шест години от живота си в град Русе.
Проектът е повод за размисъл и творческа интерпретация на художниците – участници. Недоизказаното при писателя може да бъде продължено и развито от художника“ , споделя в концепцията си куратора Елена Великова.
Поканени за участие в проекта са Андрей Даниел, Моника Роменска, Янко Ненов, Димитър Чолаков, Йордан Кисьов, Вихрони Попнеделев, Цветан Кръстев, Мая Кубратова, Красимира Кирилова, Бранко Николов, Свилен Блажев, Златка Стойкова, Таня и Георги Пасеви, Георги Георгиев, Ирена Парашкевова, Николай Бузов, Виолета Радкова и Веледин Маринов.
Актуалността на темите в книгата на Канети за властта, манипулацията, човешката психология, социалната изолация, са все още толкова релевантни в съвременното общество, както и през 2005 година. Това е една от причините за Художествена галерия – Русе, отново да представи изложбата, след почти 20 години. Но подбудите не са само негативни. Творбите на участващите автори с техните визии са и продължаване на диалога и връзка между различните поколения. Еволюцията на културния контекст и изкуството през последните години, дава възможност на съвременните зрители да видят персонажите и визуалните образи в нова светлина, като пречупят посланията на Канети и участващите визуални творци през модерни социални и политически перспективи.
ЕЛИАС КАНЕТИ е немскоезичен писател и драматург, роден в Русчук (Русе) на 25 юли 1905 г. Получава Нобелова награда за литература през 1981 г. за спомените си „Спасеният език“. Книгите му са предени на повече от 25 езика. Най-забележителните от тях са „Провинцията на човека“ (1973), „Подслушвачът“ (1974), „Съвестта на думите“ (1975), „Спасеният език“ (1977), „Факел в ухото“ (1980), „Игра с очи“ (1985) и записките „Тайното сърце на часовника“ (1987). Носител е на много награди - „Голямата литературна награда на Баварската академия за изящни изкуства“ (1969), „Голямата австрийска държавна награда“ (1967), наградата „Георг Бюхнер“ (1972), „Нели Закс“ (1975), „Йохан Петер Хебел“ (1980) и „Франц Кафка“ на град Клостернойбург (1981). През 1983 г. му е присъден и Големият орден за заслуги на Федерална република Германия. В родния му Русе от 2005 г. се дава националната литературна награда на негово име.
Канети умира в Цюрих на 14 август 1994 г.