До 1 декември в художествената галерия в Русе може да се разгледа изложбата "Слуховидецът“, създадена по книгата на писателя Елиас Канети (1905 - 1994) „Подслушвачът – 50 характера“.

Изложбата е кураторски проект от 2005 г. на тогавашния директор на галерията и изкуствовед Елена Великова. Създаден е по повод стогодишнината от рождението на Елиас Канети.

„Идеята на проекта „Слуховидецът – 50 характера“ възникна от предизвикателството да бъдат визуализирани текстовете на Елиас Канети от книгата му „Подслушвачът – 50 характера“. Изложбата е организирана по инициатива на Международно дружество „Елиас Канети“ и Русенска художествена галерия. Тя е едно от първите събития във връзка с честването на 100-годишнината от рождението на световноизвестния писател, прекарал първите шест години от живота си в град Русе.

Проектът е повод за размисъл и творческа интерпретация на художниците – участници. Недоизказаното при писателя може да бъде продължено и развито от художника“ , споделя в концепцията си куратора Елена Великова.

Поканени за участие в проекта са Андрей Даниел, Моника Роменска, Янко Ненов, Димитър Чолаков, Йордан Кисьов, Вихрони Попнеделев, Цветан Кръстев, Мая Кубратова, Красимира Кирилова, Бранко Николов, Свилен Блажев, Златка Стойкова, Таня и Георги Пасеви, Георги Георгиев, Ирена Парашкевова, Николай Бузов, Виолета Радкова и Веледин Маринов.

Актуалността на темите в книгата на Канети за властта, манипулацията, човешката психология, социалната изолация, са все още толкова релевантни в съвременното общество, както и през 2005 година. Това е една от причините за  Художествена галерия – Русе, отново да представи изложбата, след почти 20 години. Но подбудите  не са само негативни. Творбите на участващите автори с техните визии са и продължаване на диалога и връзка между различните поколения. Еволюцията на културния контекст и изкуството през последните години, дава възможност на съвременните зрители да видят персонажите и визуалните образи в нова светлина, като пречупят посланията на Канети и участващите визуални творци през модерни социални и политически перспективи.

ЕЛИАС КАНЕТИ е немскоезичен писател и драматург, роден в Русчук (Русе) на 25 юли 1905 г. Получава Нобелова награда за литература през 1981 г. за спомените си „Спасеният език“. Книгите му са предени на повече от 25 езика. Най-забележителните от тях са „Провинцията на човека“ (1973), „Подслушвачът“ (1974), „Съвестта на думите“ (1975), „Спасеният език“ (1977), „Факел в ухото“ (1980), „Игра с очи“ (1985) и записките „Тайното сърце на часовника“ (1987). Носител е на много награди - „Голямата литературна награда на Баварската академия за изящни изкуства“ (1969), „Голямата австрийска държавна награда“ (1967), наградата „Георг Бюхнер“ (1972), „Нели Закс“ (1975), „Йохан Петер Хебел“ (1980) и „Франц Кафка“ на град Клостернойбург (1981). През 1983 г. му е присъден и Големият орден за заслуги на Федерална република Германия. В родния му Русе от 2005 г. се дава националната литературна награда  на негово име.

Канети умира в Цюрих на 14 август 1994 г. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Хората се делят на капиталисти и социалисти. И двете страни се нуждаят от пари. Разделя ги начинът, по който изкарват парите си. Ако капиталистът се нуждае от пари – работи усилено. Ако социалистът се нуждае от пари – напуска работа и дори подбужда другите да го направят.“

Виктор Суворов, съветски разузнавач и писател, роден на 20 април преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.