Неизвестна досега творба на полския пианист и композитор Фредерик Шопен е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщиха световните медии. Ръкописът на партитурата е на 200 години. Намерен е от куратора Робинсън Макклелън.

"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", казва пред "Ню Йорк таймс" изкуствоведът и пианист.

Отначало той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.

От музея смятат, че валсът е композиран между 1830 г. и 1835 г.

Пианистът Ланг Ланг, който прави запис на валса, споделя, че произведението по-скоро е на Шопен. 

"Това не е най-сложната музика на Шопен, но е един от най-автентичните му стилове, които можете да си представите." Валсът никога не е бил публикуван и се предполга, че през годините е принадлежал на различни колекционери.

ФРЕДЕРИК ШОПЕН е наричан „Поетът на пианото”, роден на 1 март 1810 г. Той е най-известният представител на полското музикално изкуство и един от най-великите творци в историята на музиката. Подобно на Моцарт, той е дете-чудо и свири на пиано и композира от ранно детство. Неговото творчество представя Романтизма в най-чистата му форма. Макар че изнася общо само около 30 публични концерта, е смятан за един от най-гениалните пианисти в историята на човечеството. 

От 1927 г. във Варшава се провежда Международен конкурс за пианисти, който носи името му. През 1934 г. е основан университет на името на Шопен, който впоследствие е превърнат в Общество с неговото име, издаващо произведенията му и статии за неговото творчество. На 1 март 2010 г. във Варшава е открит „Музей Фредерик Шопен“ по случай 200-годишнината от рождението на композитора. Известна е връзката му със скандалната писателка Жорж Санд.

Шопен умира от туберкулоза на 17 октомври 1849 г. в Париж.

 

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Всички ние имаме два живота. Един, който мечтаем. И друг, който ни води до гроба.“

Фернанду Песоа, португалски поет, роден на 13 юни преди 137 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...