Министърът на културата Найден Тодоров ще връчи две цигулки, собственост на българската държава, на Светлин Русев и Лия Петрова, съобщи пресцентърът на министерството на културата. Официалната церемония ще се състои на 29 октомври от 10 часа в националната галерия „Квадрат 500“.

Музикални инструмента са „Страдивариус“ - 1716 г. и „Гуарнери дел Джезу” - 1733 г.

Виртуозните ни цигулари Светлин Русев и Лия Петрова, които заслужиха правото да свирят на тях, ще имат привилегията да ги използват в следващите 5 години.

ЛИЯ ПЕТРОВА е една от големите надежди на българската цигулкова школа. Родена през 1990 г. в музиканско семейство, тя е възпитаничка на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и лауреат на престижни конкурси като "Тибор Варга" в Швейцария и "Луис Шпор" във Ваймар. Носител е на Моцартов медал като най-млад артист на ЮНЕСКО. От 2010 година Лия е студентка на прочутия цигулар и педагог Огюстен Дюме във Висшето училище "Кралица Елизабет" в Брюксел. По-късно се обучава и в музикалната академия "Ханс Айслер" в Берлин. През пролетта на 2011 година е поканена за участие в цикъл концерти "Марта Аргерич и приятели" в Атина, където свири камерна музика заедно с легендарната пианистка, с Рено Капюсон, Юри Башмет и Миша Майски. Цигуларката е носител на наградата "Млад музикант на годината 2007" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче" по програма "Хоризонт".

СВЕТЛИН РУСЕВ е роден през 1976 г. в Русе. Започва да свири на цигулка на петгодишна възраст в НУИ “Проф. Веселин Стоянов” – Русе. През 1991 г.постъпва във Висшата национална консерватория за музика и балет в Париж, в класа на Жерар Пуле, Деви Ерли и Жан Жак Канторов. Свирил е на най-престижните концертни сцени: Болшой театър, Сънтори Хол, Sumida Triphony Center Hall, Център за изкуства – Сеул, зала „Плейел“, ЮНЕСКО, Театър „Шанз-Елизе“, Театър „Шатле“, Cité de la Musique, Театър „De la Ville“, Halle aux Grains de Toulouse, Arsenal de Metz, Национална концертна зала „Бела Барток“, Будапеща, Alte Oper – Франкфурт, Palais des Beaux Arts в Брюксел и др. Като особено търсен партньор в камерната музика той работи с имена като Мунг-Вун Чунг, Ж. М. Луизада, Ф. Касар, Е. льо Саж, А. Таместит, В. Менделсон, К. Филипс, П. Майер, Ф. Бернолд. Член е на триото Русев – Салк – Розанова и на ансамбъл Тангисимо. От септември 2008 г. е професор по цигулка в Националната консерватория в Париж. Свири на цигулка Страдивариус от 1710 г. „Camposelice“, предоставена от Nippon Music Foundation.

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Иска ми се и аз да мога да се държа като глупак, без да ме е грижа за последствията.”

Леонардо ди Каприо, американски актьор, роден на 11 ноември преди 50 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...