От 17 юни библиотеката "Дора Габе" ще предложи на вниманието на своите читатели и гости поредна интересна полска изложба, представяща един от най-изтъкнатите полски творци на ХХ век. Тя е предоставена от Полския институт в София и е подготвена през 2023 година по повод 100 години от рождението на Йежи Новошелски (1923-2011) - художник, православен теолог, мислител. Син на украински лемко и полонизирана австрийка, той израства на границата между полската и украинската култура, а изкуството му е общо наследство и гордост за Полша и Украйна.

От екипа на Полския институт в София определят живописта на Новошелски като пример за цялостна естетика, основана на теологията на иконата и духовността на православието.

Религиозният стенопис е важна част от това творчество; художникът проектира украсата на храмове на различни вероизповедания, но успява да използва византийското наследство и в светската живопис: пейзаж, акт, абстракция. Неговият уникален стил се оформя от пресичането на западните и източните традиции: авангард и византийско изкуство. От сюрреализма той възприема атмосферата на двусмисленост и загадъчност. От иконата – йератичността, силния контур и плоските форми, както и дълбоката символика на светлината и цвета. Творбите на Новошелски могат да се разглеждат като продължение на изкуството на региона, огледало на общата идентичност, но и като определен пътепоказател, импулс за по-нататъшно развитие. 

Смята се за зограф и светски художник, който разработва почти всякакви сюжети – от композиции и актове, до пейзажи и натюрморти. Автор е също така и на теоретични разработки за иконите и живописта.

Изложбата е изготвена по поръчка на Министерството на външните работи на Република Полша. Автор на текстовете и подбор на илюстрациите е Кристина Черни.

Експозицията се намира в централното фоайе на библиотеката и може да бъде разгледана от 17 юни до 17 юли 2024 г.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз не се снимам редовно в киното… Необходимо е да се общува с хората, да се чете, да се слуша музика – така или иначе да се самозаредя. И само тогава, вероятно, мога да открия потенциала и да предложа нещо ново.“

Даниъл Дей-Луис, британски актьор, роден на 29 април преди 68 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.