В град Левски предстоят традиционните Празници на изкуствата "Парцалев 2024", посветени на известния български актьор Георги Парцалев, съобщиха от общината. 

Началото ще бъде поставено с награждаване на отличените автори във второто издание на Националния литературен конкурс за хумор и сатира "Георги Парцалев – българският рицар на смеха". Той се провежда под патронажа на Министерството на културата. Голямата награда "Рицар на смеха" тази година е за автори до 18 години за високо художествени произведения с ярък израз на пречистващата сила на смеха.

Миналата година бе първото издание на конкурса, което привлече автори на различна възраст от цялата страна. От тази година конкурсът е разделен по възрастови групи и затова се приемаха творби само на млади автори до 18 години.

Награждаването в литературния конкурс ще е на 14 юни, след което ще бъде прожектиран филмът "Градът на Парцалев" с режисьор Христо Димитров.

Програмата на Празниците продължава на 15 юни с представлението на Сатиричен театър "Алеко Константинов" - "#мъжътмиевиновен" от Лиза Шопова. "Юнаци с умни калпаци" на театрален състав при читалище "Георги Парцалев – 1901" - Левски ще бъде представен на 16 юни. 

Хилда Казасян и Плевенска филхармония ще гостуват в Левски със "Световното кино в музика" на сцената на Летния театър на 17 юни.

Последният ден от Празниците ще е посветен на децата. Специално за тях ще бъде представен спектакълът "Омагьосаната градина" от Детски театрален състав "Патиланско царство" при местното читалище "Георги Парцалев –1901".

ГЕОРГИ ПАРЦАЛЕВ – български актьор, роден на 16 юни 1925 г. в град Левски. През 1956 г. започва работа в Сатиричния театър, а през 1958 г. идва първата му роля в киното – в „Любимец 13“. Постепенно се превръща в живата легенда на българската комедия с незабравимото си участие в „Привързаният балон” (1967), „Кит”, „Петимата от Моби Дик” (1970), „С деца на море” (1972), „Сиромашко лято” (1973), „Баща ми бояджията” (1974), „Два диоптра далекогледство” (1976), „13-тата годеница на принца” (1987). Голямата му професионална мечта да се превъплъти в образа на Дон Кихот така и не се сбъдва. За живота и творчеството му са написани четири книги - „Тъжният клоун Георги Парцалев“ от Илия Ангелов, „Георги Парцалев. Сълзата на Дон Кихот“ от Севелина Гьорова, „На лицето усмивка, на сърцето тъга“ от Иван Келиванов и „Малки спомени за големия Парцалев“ от Звезделин Минков

Парцалев умира на 31 октомври 1989 г.

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...