"Сега"

Звездата на българската естрада от 60-те и 70-те години Маргарита Радинска е починала вчера сутринта, съобщиха за „Сега“ нейни близки. Певицата беше на 78 години. Тя е издъхнала в болница след тежка операция.

Поклонението пред голямата звезда от близкото минало ще бъде утре, 7 юни, от 12.00 ч. в храм „Св. Св. Кирил и Методий“ в столичния квартал „Красно село“ (зад VI РПУ на бул. „Бъкстон“).

Маргарита Радинска е родена в Габрово на 9 декември 1945 г. Израства в музикално семейство (баща й е хоров диригент). Семейството се премества в София и там Маргарита завършва гимназия.

През 1965 г. Маргарита Радинска е приета във втория випуск на Студията за поп певци към Радио „София“, понастоящем БНР, в класа по пеене на композитора Ангел Заберски, който по-късно става неин съпруг. Първата песен, която Радинска записва в радиото, се нарича „Ноктюрно“, а автор на музиката е Заберски.

През 1966 г. тя дебютира на конкурса „Песни за българското Черноморие“, който от следващата година e преименуван на „Златният Орфей“. Участва с песента „Черноморка“, също композиция на Ангел Заберски. Първите си концертни изяви осъществява с ЕОБРТ (Eстраден оркестър на Българското радио и телевизия), оркестър „Балкантон “ и оркестър „София“, на който е солистка в периода 1966-1970 г. Маргарита Радинска е работила и като щатна певица в Естрадата на БНА в периода 1976-1979 г.

Радинска е лауреат на много български и международни конкурси, сред които „Златният елен“ в Брашов в Румъния, „Варадеро“ в Куба и др. През 1967 г. с оркестър „Балкантон“, ръководен от Димитър Ганев, и с други наши поп певци, гастролира с огромен успех в Куба. Изпълнената от нея песен „Бяло крило“ по музика на Ангел Заберски и текст на Орлин Орлинов печели първа награда на фестивала „Златният Орфей“ през 1978 г.

В периода 1969-1971 г. певицата се снима и в популярния сериал „На всеки километър“. През 1971 г. БНТ й посвещава документалния филм „Двойната Маргарита“ с режисьор Асен Траянов.

В началото на 80-те Маргарита Радинска постепенно се оттегля от певческата си кариера, за да се отдаде изцяло на семейството си и двете си деца – Ангел Заберски-син (1969) и Маргарита Заберска (1972), които също са музиканти.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.