Известната израелска кларинетистка Орит Орбах и музикалният директор на Йерусалимската опера маестро Омер Ариели представят музиката на Израел в зала „България“. Те гостуват на Софийската филхармония на 7 април, съобщиха от институцията.

В програмата са включени произведения от израелски композитори като „Прелетни птици“ от Йосиф Барданашвили, „Музика за струнни“ от Паул Бен-Хаим, „Псалм“ от Йехезкел Браун, „Еврейска рапсодия“ за кларинет и оркестър от Андре Хайду, „Молитва“ от Цви Авни.

ОРИТ ОРБАХ е солистка на оркестри като Израелската филхармония, дирижирана от Зубин Мета, Израелския камерен оркестър, Симфониетата на Сан Франциско, Симфоничните оркестри на Колорадо, Хаген и Варшавската филхармония и др. Тя си сътрудничи с музиканти като Шломо Минц, Даниел Баренбойм, Юрий Башмет, Мъри Парайя, Рафаел Уолфиш, Дейвид Сойер. Като главен кларинетист на Йерусалимския симфоничен оркестър, Израелския симфоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Хайфа и Израелската камерата Йерусалим, Орит Орбах участва в много фестивали, включително The Marlboro Festival, музикалния фестивал в Тенгълуд, Еврейски музикален фестивал във Варшава, музикалния фестивал в Камбера, Еврейския музикален фестивал в Сан Франциско и др. Тя дирижира три духови ансамбъла и провежда майсторски класове по кларинет, семинари по клезмер и импровизация. През последните 15 години Орбах участва в състава на женския ансамбъл „Eve's Women Band“.

ОМЕР АРИЕЛИ е музикален директор на институции в Йерусалим като операта, ораториалния хор, оркестъра Hovevei Hamusica, оперното студио на Музикалната академия, където е и преподавател. Дирижира израелски оркестри, Филхармонията на Дортмунд, Американски симфоничен оркестър, „Оркестър Мадерна“ и много студентски оркестри. Ариели израства във Флоренция, където учи цигулка, пиано, композиция и камерна музика в консерваторията „Керубини“. Преминава редовно обучение по дирижиране в престижни академии в Израел и Виена и участва в майсторски класове.

„Лесно е да се предвидят действията на себелюбеца, трудно е да се отгатнат само действията на честните и безкористните хора.“

Фенимор Купър, американски писател, роден на 15 септември преди 235 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.