На 5 февруари от 19:00 ч. в Камерна зала на  „България" най-старият квартет на Софийската филхармония „София квартет" ще представи Струнен квартет № 1 оп. 27 от Едвард Григ и Струнен квартет № 4 оп.83 от Дмитрий Шостакович.

Едвард Григ издига норвежката музика до върховете на световната класика и прави културата на тази скандинавска страна своето послание към другите народи. „Бонбони, обвити в сняг" – така Клод Дебюси описва музиката на Григ. Както много композитори-романтици, така и Григ се поддава на всеобщата романтична тенденция към национално музикално самоопределение. Пътят към него е във фолклорното наследство, което през целия си живот композиторът събира, изучава и ползва като източник на идеи. Последните си десетилетия посвещава на миниатюрата в различни сборници.

Творчеството на Дмитрий Шостакович има специално място в музиката на ХХ век. Емблематични са произведенията му в различните жанрове, в които пише – опера, оркестрова и инструментална музика, камерно и вокално творчество, музика за филми, театрални постановки и др. Съдбата му на творец е сложна. Оставaйки да живее и работи в родината си, той е принуден да понася ударите на политическия режим. Музиката му е възхвалявана и награждавана с най-високи държавни отличия, същевременно е заклеймявана като „формалистична и вредна" и е застрашавано физическото му оцеляване.

 

Името „София квартет" е символ на качество – ансамбъл на световно ниво с многобройни изяви у нас и в чужбина, богата дискография и 40-годишна история.

Днес, обновен с едни от най-добрите инструменталисти в България, квартетът включва цигуларите Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на Софийски солисти. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филхармония, а  доайенът на състава Валентин Геров е една от най-добрите първи виола на България, водач на виолите в оркестъра „СИФ 309" за записи на филмова музика, удостоен с редица отличия, сред които „Златна лира" на Съюза на музикалните и танцови дейци, наградата „Музикант на годината" на предаването на БНР „Алегро виваче" и Държавното отличие „Златен век" за големи заслуги в областта на културата.

„София квартет" се наложи като водещ камерен състав, спечелвайки признанието на публиката, медиите и критиците. Репертоарът му се състои от класически виенски и модерни музикални пиеси, някои от които написани специално за него. По-голямата част от произведенията в репертоара на „София квартет" са показвани по Националната телевизия и записани от БНР, а много негови студийни записи са издадени на компактдискове в България, Гърция и Япония. Музикантите са осъществили световни премиери на редица нови произведения, написани специално за „София квартет": по три квартета от Александър Попов, Михаил Пеков и Ценко Минкин, произведение на Тацуя Коумадзаки, четири струнни квартета на известния гръцки композитор Димитрис Темелис и др. Задграничната концертна дейност на състава обхваща Европа и Азия. Многобройни са спечелените награди, сред които най-високото музикално отличие у нас – „Кристална лира" на Съюза на музикалните и танцови дейци в България за 2004, Националната награда „Златен квартет" на името на „Акад. Марин Големинов" 2017, Наградата за принос в българската култура „Златно перо" 2018.

Източник: Софийска филхармония

„Вложих толкова много енергия да стигна върха, че приемам стреса да бъда там.”

Пласидо Доминго, испански оперен певец, роден на 21 януари преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...