Байройтският фестивал възнамерява да представи операта "Риенци" за първи път през 2026 г. по случай 150-ата си годишнина, предаде Асошиейтед прес.

Така ще бъде нарушена традицията в рамките на форума да бъдат изпълнявани само последните десет опери, създадени от Рихард Вагнер. 

Семейството на композитора все още ръководи фестивала в Байройт, Германия, и досега го ограничаваше само до считаните за зрели творби на твореца.

Правнучката Катарина Вагнер, която ръководи фестивала, обяви бъдещите  планове по време на пресконференция, проведена в платформата Zoom.

"Риенци" ще бъде поставена заедно с останалите десет опери през 2026 г. 

Това е третата завършена опера на Вагнер, като е поставена за първи път през 1842 г. Разказва за живота на италианския политик от 14 век Кола ди Риенцо.

Катарина Вагнер съобщи, че през 2024 г. фестивалът ще включва нова постановка на "Тристан и Изолда", режисирана от исландеца Торлейфур Орн Арнарсон, под диригентската палка на Семьон Бичков и с участието на тенора Андреас Шагер и сопраното Камила Нилунд. 

Фестивалът през 2025 г. ще има нова постановка на операта "Майсторите от Нюрнберг", режисирана от Матиас Давидс, дирижирана от Даниеле Гати и с участието на Георг Цепенфелд и Майкъл Спайръс.

Байройтският театър отваря врати през 1876 г. за представленията на епоса от четири части "Пръстенът на нибелунга", дело на композитора. Премиерата на последната му опера "Парсифал" се състои през 1882 г., година преди смъртта на Вагнер, припомня Асошиейтед прес.

Вагнеровият фестивал в Байройт, който започна на 24 юли, ще продължи до края на август .

 

Източник: БТА

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.