Украинският оркестър на свободата ще направи второ поредно лятно турне в осем града в Европа и Великобритания в подкрепа на военните усилия на страната срещу Русия, предаде АП.

Кери-Лин Уилсън, канадско-украинската съпруга на генералния директор Метрополитън опера Питър Гелб, ще дирижира турнето. То ще продължи от 20 август до 3 септември и се организира от Метрополитън и Полската национална опера. Концертът на 24 август в берлинския дворец „Шонхаузен“ съвпада с Деня на независимостта на Украйна и ще бъде безплатен на открито.

„Путин и руската пропагандна машина донякъде са военизирали културата и е много важно Украйна да организира собствена културна защита“, каза Гелб в петък. „Украинският народ трябва да бъде подкрепен. Хората там са подложени на удари и бойният им дух трябва да бъде повдигнат“, добави тя.

Сред музикантите са членове на Киевската национална опера, Националния симфоничен оркестър на Украйна, Лвовската филхармония и Харковската опера. Уилсън каза, че всички 74 музиканти, с изключение на десетина, са останали от концертите през миналото лято.

Турнето започва на 20 август във Варшава и включва спирки в Гданск, Полша (22 август), Люцерн, Швейцария (27 август), Амстердам (28 август), Хамбург, Германия (30 август), Снейп, Англия (2 септември) и Лондон (3 септември). То е малко по-кратко от миналогодишното турне, което започна в Европа и завърши в Ню Йорк и Вашингтон.

Концертът във Варшава включва Девета симфония на Бетовен. Другите програми включват увертюра към „Силата на съдбата“ на Верди, Концерт за цигулка № 2 на Йевхен Станкович със солист Валерий Соколов, „Мелодия“ на Мирослав Скорик и Трета симфония на Бетовен.

Откриването със „Силата на съдбата“ е замислено като символично. „Това е сигнал за събуждане, който е отправен към Западния свят“, казва Уилсън и добавя: „Това е нашето послание да продължим да се борим в тази война, да активизираме и сплотим Запада“.

 

Източник: Христо Кьосев, БТА

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?