КРЕМЕНА НИКОЛОВА - ФЛОР

На 13 април, Велики четвъртък, Софийската филхармония и Националния филхармоничен хор ще представят разтърсващия Реквием на Моцарт. Солисти са сопраното Беса Лугичи, мецосопраното Виолета Радомирска, тенорът Емил Павлов и басът Страхиня Джокич. На диригентския пулт е Найден Тодоров.

Определян като най-значимото произведение в кантатно-ораториалната музика, Реквиемът на Моцарт остава едно от най-популярните класически произведения. За него друг велик композитор - Йозеф Хайдн пише: "ако Моцарт не беше написал нищо друго освен струнните си квартети и Реквиема, то и това би било достатъчно, за да остане безсмъртен".

В същата вечер националният оркестър посреща очарователната и много талантлива цигуларка Франчeска Дего. В първата част на програмата тя ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър от Бетовен – един от шедьоврите на цигулковия репертоар.

ФРАНЧЕСКА ДЕГО Дего е една от най-търсените цигуларки на международната сцена и се слави като забележителен солист. Сезон 22/23 включва за нея дебюти с Оркестр де Шанс Елизе с маестро Херевеге, Оркеста Синфоника де Кастилия и Леон, Националния симфоничен оркестър на Ирландия, Северна Каролина, Софийска филхармония и Фарьорския симфоничен оркестър. Завръща се и на сцените на Индианаполис и Вашингтонския национален симфоничен оркестър, Оркестъра на Ълстър и Оркестъра на Тоскана с диригент Даниеле Рустиони. Тя ще участва в специален проект в Дубайската опера, както и ще направи дългоочаквания си дебют в рецитал в зала „Уигмор" заедно с пианиста Алесио Бакс. Ще свири на престижния фестивал в Аскона заедно с Франческо Пиемонтези и Даниел Мюлер-Шот в камерна програма, посветена изцяло на Брамс.

Сред най-значимите събития в последно време са концертите в Япония със Симфоничния оркестър на NHK под диригентството на Маестро Луизи, "Симфоничния оркестър на Би Би Си, Оркестъра на Хале и "Ла Верди", Кралския филхармоничен оркестър и Кралския шотландски национален оркестър, Симфоничния оркестър на NHK, Симфоничните оркестри на Токио и Метрополитън, Филхармоничния оркестър на Ница, Театро Реджо ди Торино, Националната академия "Санта Чечилия" и всички големи италиански оркестри, рецитали в Лувъра в Париж, Линкълн център в Ню Йорк и Вашингтон.

Редовно си сътрудничи с уважавани диригенти като сър Роджър Норингтън, Фабио Луизи, Лионел Брингер, Далия Стасевска, Кристофър Хогууд, Йоел Леви, Донато Ренцети, Джонатън Хейуърд, Уейн Маршал, Джанлуиджи Джелмети, Диего Матеус, Шломо Минц, Джема Ню, Джейдър Бинямини, Алпеш Чаухан и Сиан Жанг и др.

Франческа е подписала договор ексклузивно с CHANDOS Records и неотдавна издаде Концерти за цигулка 3 и 4 на Моцарт под диригентството на сър Роджър Норингтън с Кралския шотландски национален оркестър, които получиха единодушно признанието на критиката, включително 5* "Запис на месеца" на BBC Music Magazine, а следващият албум ще бъде пуснат на пазара в началото на сезон 22/23. Други записи включват концерти на Паганини и Ермано Волф-Ферари заедно със Симфоничния оркестър на Бирмингам и Даниеле Рустиони, диска с рециталите Il Cannone, както и пълен обзор на цигулковите сонати на Бетовен и на Капризите на Паганини за Deutsche Grammophon.

 

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Враг номер едно на изкуството е да прилича на нещо вече правено, на нещо гледано. Ценното е уникалността.”

Георги Мишев, писател и сценарист, роден на 3 ноември преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...