На 26 януари Софийската филхармония ще отбележи 267-годишнината от рождението на Моцарт с концерт, в който ще бъдат изпълнени вечните шедьоври на австрийския гений.

Диригент на вечерта е младата Калина Василева. Солист е един от най-обещаващите български пианисти Ивайло Василев. В програмата са включени Увертюрата към операта "Театралният директор", Концерта за пиано и оркестър №15 в си бемол мажор и Симфония №35 "Хафнер" в ре мажор.

Творбите на Моцарт във всички жанрове са образци на художествено съвършенство и новаторство. Съдбата на гениалния композитор е необичайна.

Дете-чудо, славата го съпътства от най-ранна възраст. На четири години учи пиано и се опитва да композира, дори прави опит да напише концерт за две пиана, на шест – изнася концерти. В 35-годишен противоречив живот той е написал повече от 600 произведения, а името му до днес остава като символ на класическата музика. 

Mладежки поглед към творбите му ще представи диригентката Калина Василева.

Родена в Шумен в семейство на музиканти, Калина завършва Национално музикално училище „Любомир Пипков” в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова и продължава образованието си в Националната музикална академия„Проф. Панчо Владигеров”, където се дипломира с две специалности: оперно-симфонично дирижиране (в класа на проф. Пламен Джуров и доц. Георги Патриков) и флейта (в класа на проф. Л. Ошавкова).

През 2018 г. защитава успешно докторска дисертация в НМА „Панчо Владигеров”, придобивайки научната степен Доктор по музикознание и музикално изкуство. 

В края на 2022 г. се дипломира успешно като магистър и в специалност „Артмениджмънт” в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев”, Пловдив.

От септември 2013 г. до сега работи като диригент в Симфониета Шумен, като в периода 2015-2016 г. дирижира и Филхармония „Проф. Димитър Ненов” Разград. Гост-диригент в София, Видин, Хасково, Разград, Добрич и Сливен. Работила е с едни от най-успешните български музиканти и има натрупан богат симфоничен репертоар, включително редица премиерни за Шумен и България произведения. През 2019 г. е активен участник в майсторския клас на диригента Урош Лайовиц в Пловдив.

През декември 2022 г., след успешно издържан конкурс в Министерството на културата, става директор на Симфониета Шумен.

Младият пианист Ивайло Василев започва да свири на пиано на седемгодишна възраст при Емилия Канева в НМУ „Л. Пипков“, а от 2019 г. продължава обучението си под ръководството на проф. д-р Борислава Танева. На 14-годишна възраст Ивайло вече има завидна колекция от над 20 награди от международни конкурси, между които “Златната Лешникотрошачка” 2018 г., „Анна Артоболевская“, „Лист-Барток“ 2020, „Шуман-Брамс“ 2020 г., „Music Singapore“ 2021, наградите на Кантус Фирмус,„Euregio Piano Award“ Германия, 2022; “Солинария” 2022 и др. 

Носител е на наградата „Кристална Лира“ за 2021 г. в категорията „Млад изпълнител“. Свирил е в в емблематични зали, сред които голямата зала на Московската консерватория, зала „П. И. Чайковски“ и Дома на музиката в Москва, Симфоничната капела на Санкт Петербург, залата на Филхармония Люксембург, операта в Гент, зала „Густав Малер“ в Тоблах (Италия), Jumeirah Zabee Music Hall в Дубай. Бил е солист на двата национални симфонични оркестъра – Софийска филхармония и Симфоничния оркестър на БНР.  Изнасял е самостоятелни солови рецитали в София, Правец, Москва, Люксембург, Варшава. Ивайло Василев също композира,акомпанира и свири камерна музика.  

Снимките са предостаневи на SKIF от Софийската филхармония

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин