На 26 януари Софийската филхармония ще отбележи 267-годишнината от рождението на Моцарт с концерт, в който ще бъдат изпълнени вечните шедьоври на австрийския гений.

Диригент на вечерта е младата Калина Василева. Солист е един от най-обещаващите български пианисти Ивайло Василев. В програмата са включени Увертюрата към операта "Театралният директор", Концерта за пиано и оркестър №15 в си бемол мажор и Симфония №35 "Хафнер" в ре мажор.

Творбите на Моцарт във всички жанрове са образци на художествено съвършенство и новаторство. Съдбата на гениалния композитор е необичайна.

Дете-чудо, славата го съпътства от най-ранна възраст. На четири години учи пиано и се опитва да композира, дори прави опит да напише концерт за две пиана, на шест – изнася концерти. В 35-годишен противоречив живот той е написал повече от 600 произведения, а името му до днес остава като символ на класическата музика. 

Mладежки поглед към творбите му ще представи диригентката Калина Василева.

Родена в Шумен в семейство на музиканти, Калина завършва Национално музикално училище „Любомир Пипков” в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова и продължава образованието си в Националната музикална академия„Проф. Панчо Владигеров”, където се дипломира с две специалности: оперно-симфонично дирижиране (в класа на проф. Пламен Джуров и доц. Георги Патриков) и флейта (в класа на проф. Л. Ошавкова).

През 2018 г. защитава успешно докторска дисертация в НМА „Панчо Владигеров”, придобивайки научната степен Доктор по музикознание и музикално изкуство. 

В края на 2022 г. се дипломира успешно като магистър и в специалност „Артмениджмънт” в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев”, Пловдив.

От септември 2013 г. до сега работи като диригент в Симфониета Шумен, като в периода 2015-2016 г. дирижира и Филхармония „Проф. Димитър Ненов” Разград. Гост-диригент в София, Видин, Хасково, Разград, Добрич и Сливен. Работила е с едни от най-успешните български музиканти и има натрупан богат симфоничен репертоар, включително редица премиерни за Шумен и България произведения. През 2019 г. е активен участник в майсторския клас на диригента Урош Лайовиц в Пловдив.

През декември 2022 г., след успешно издържан конкурс в Министерството на културата, става директор на Симфониета Шумен.

Младият пианист Ивайло Василев започва да свири на пиано на седемгодишна възраст при Емилия Канева в НМУ „Л. Пипков“, а от 2019 г. продължава обучението си под ръководството на проф. д-р Борислава Танева. На 14-годишна възраст Ивайло вече има завидна колекция от над 20 награди от международни конкурси, между които “Златната Лешникотрошачка” 2018 г., „Анна Артоболевская“, „Лист-Барток“ 2020, „Шуман-Брамс“ 2020 г., „Music Singapore“ 2021, наградите на Кантус Фирмус,„Euregio Piano Award“ Германия, 2022; “Солинария” 2022 и др. 

Носител е на наградата „Кристална Лира“ за 2021 г. в категорията „Млад изпълнител“. Свирил е в в емблематични зали, сред които голямата зала на Московската консерватория, зала „П. И. Чайковски“ и Дома на музиката в Москва, Симфоничната капела на Санкт Петербург, залата на Филхармония Люксембург, операта в Гент, зала „Густав Малер“ в Тоблах (Италия), Jumeirah Zabee Music Hall в Дубай. Бил е солист на двата национални симфонични оркестъра – Софийска филхармония и Симфоничния оркестър на БНР.  Изнасял е самостоятелни солови рецитали в София, Правец, Москва, Люксембург, Варшава. Ивайло Василев също композира,акомпанира и свири камерна музика.  

Снимките са предостаневи на SKIF от Софийската филхармония

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?