"Моралът е доброто" е името на изложбата с авторски фотографии на покойния Кристиан Таков, направени през различни периоди от живота му. Снимките ще бъдат изложени за широката публика от 11 юли на Моста на влюбените зад НДК в София.
“Моралът е доброто“ – това е мотото на изложбата, която се открива днес от 19.00 часа.
Известният юрист, интелектуалец и общественик доц. д-р Кристиан Таков (1965 – 2017) е забележителна фигура в най-новата ни история. През целия си професионален и личен живот той полага системни усилия за изграждане на активно гражданско общество и за утвърждаване на фундаментални за демокрацията ценности.
Стремежът на доц. Таков е думи като „право“, „свобода“, „справедливост“ и „морал“ да не остават изпразнени от съдържание понятия. Неслучайно днес много хора го описват с една единствена дума – будител.
Вдъхновен от него, екипът на „Аффлатус“ вече две години работи упорито върху претворяването на живота и дейността му биографичен документален филм със заглавие „Моралът е доброто.“ В рамките на работата по филма бяха издирени много непубликувани досега архивни кадри и документи, както и много авторски фотографии на Кристиан Таков.
“Разбрах, че времето го иска. Обърнах се към това, което той е оставил като присъствие в живота. Едно много силно и ярко присъствие. Да бъде влагана енергия в него, за да обгръща със светлината си младите хора, които имат нужда от начертани пътеки“, казва в предаването “Преди всички“ на БНР Галя Йончева, майката на Кристиан Таков.
“Страстта му към фотографията е още от дете, когато му подарих първия съветски фотоапарат “Смяна“. Сякаш интересът му се засили с времето, особено, когато трябваше да вземе допълнително професия, както беше наредено тогава да се случва след гимназия. Той попадна в техникум по фотография. Може би това много засили интереса му и към техническата страна на нещата – как се правят и проявяват снимките. Имахме цяла стая, обзаведена с неговите фотоапарати. Струва ми се, че любовта му към фотографията дойде отвътре, защото той имаше афинитет към красотата и я търсеше, както в отделния човек, така искаше и да я внедри в обществото. Търсеше я и като примирение и избавление в дадени ситуации“, разказа още тя.