КРЕМЕНА НИКОЛОВА - ФЛОР

Талантливият пианист Емануил Иванов, който на 20 години спечели престижния конкурс „Феручо Бузони“, а на 22 г. дебютира в "Ла Скала", отново гостува на Софийската филхармония на 10 март в столичната зала "България. Под палката на Алесандро Круделе той ще представи Концерт за пиано и оркестър №5 "Египетски" на Камий Сен-Санс.

Симфония в ре минор от Цезар Франк допълва програмата на вечерта.

Емануил Иванов привлече вниманието на международната музикална общност след блестящия му успех – Първа награда на международния конкурс за пианисти „Феручо Бузони“ през 2019 в Италия. Това постижение на 20-годишния музикант беше последвано от концертни ангажименти в някои от най-престижните зали в света.

Роден през 1998 в град Пазарджик, Емануил Иванов от ранна възраст проявява силен интерес и любов към музиката. В детството му изключително влияние върху музикалното му възпитание има симфоничната музика и особено Густав Малер. Започва уроци по пиано на около седемгодишна възраст при Галина Даскалова в родния си град. Завършва езиковата гимназия „Бертолт Брехт“ в Пазарджик. Учи пиано при проф. Атанас Куртев от 2013 до 2018. В момента е студент с пълна стипендия в Кралската консерватория в Бирмингам под ръководството на Паскал Немировски и Антъни Хюит.

Свързан с отличието му на конкурса „Феручо Бузони“ е соловият рецитал през февруари 2021, който Емануил Иванов изнесе в разгара на пандемията Covid-19 в миланската „Ла Скала“. В едночасовия концерт, без публика, предаван на живо онлайн, младият пианист изпълни „Фантазия“ от Бузони по тема на Бах, клавирния цикъл „Огледала“ от Равел и Соната № 5 от Скрябин. Коментарите, изписани от стотици меломани в интернет, бяха заслужени суперлативи.

Емануил Иванов участва в много фестивали в България, а също така има солови рецитали във Франция, Италия, Германия, Австрия, Кипър, Обединеното кралство и Полша. Свирил е с водещи оркестри в България и Италия. Той е носител на награди в престижни международин конкурси като „Алесандро Казагранде”, „Скрябин-Рахманинов”, „Павел Серебряков”, „Лист-Барток”, „Млади виртуози”, „Дину Липати” и др.

КОЙ Е АЛЕСАНДРО КРУДЕЛЕ

Алесандро Круделе е сред най-успешните италиански диригенти през последните години.

Роден е в Милано. Учи цигулка и композиция в Миланската консерватория „Джузепе Верди“, завършва я през 1997. Образованието му като диригент започва от ранна възраст. От 1999 до 2003 продължава обучението си в Музикалната академия „Киджана“ в Сиена, където е награден с няколко стипендии и с най-престижната „Diploma d’Onore“. Специализира при Кристоф фон Донани и сър Саймън Ратъл.

Сред престижните оркестри, с които работи, са Лондонската филхармония, Шотландският симфоничен оркестър на Би Би Си, германските симфонични оркестри в Берлин, Бохум и Бамберг, Симфоничният оркестър на Мелбърн (Австрия), Филхармонията на Монте-Карло, Израелският симфоничен оркестър, португалският симфоничният оркестър „Порто каза де музика", уругвайският Филхармоничен оркестър в Минас, Пражкият симфоничен оркестър, Филхармоничният оркестър на Джордж Енеску в Букурещ, италианските „Филармоника Артуро Тосканини“ в Парма и Оркестъра на областта Тоскана.

От сезон 2018/2019 Алесандро Круделе е главен гост-диригент на Радиосимфоничния оркестър в Белград (RTS).

Чест гост е в Азия, където дирижира някои от големи оркестри, включително Малайзийския филхармоничен оркестър, Шанхайската филхармония, Симфоничния оркестър на Шенжен и особено Хонконгската симфониета, с която поддържа редовна връзка след успешния си дебют през 2011. Забележителен е и дебютът му в Япония със Симфоничния оркестър на Каназава през 2016.

През 2000 година основава оркестъра на Университета в Милано „Orchestra UniMi“. Само за няколко години съставът утвърждава своето място и си сътрудничи с международни изявени артисти. През 2005 турнето му в Германия е записано от WDR и получава изключително признание от публиката и критиците. „Оркестра УниМи“ е редовен гост на международния фестивал на Милано – Торино „MiTo Settembremusica“.

Алесандро Круделе е посветил времето си на работата с талантливи млади музиканти, които започват да изграждат своята кариера, а авгажиментите му с младежки оркестри са все още негов приоритет. От 2003 до 2006 той е редовен гост на Академичния оркестър на театър „Ла Скала“ („Orchestra dell’Accademia del Teatro alla Scala“), а през 2014/2015 дирижира Младежки международен оркестър в Монте Карло („Jeune Orchester International de Monte-Carlo“), в който участват някои от най-добрите млади музиканти от цяла Европа.

Оперният му дебют с операта на Росини „Синьор Брускино“ е горещо аплодиран. Репертоарът му включва музика от XVII век до съвременността. Високо оценена е интерпретацията му на творби от френския импресионизъм.

Алесандро Круделе в момента живее в Берлин.

Снимките са предоставени за ползване от "Софийската филхармония"

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.