КРЕМЕНА НИКОЛРОВА - ФЛОР
Германският музикант Кристоф Ешенбах, който от няколко десетилетия е на върха на световния подиум за класическа музика и работи с най-елитните оркестри от петте континента, гостува в сезона на Софийската филхармония. Концертът е в програмата на „Европейски музикален фестивал" 2021. Първата среща на известния диригент с българската публика ще се състои на 2 декември от 19:00 в зала „България". Ешенбах е известен с широтата на репертоара си, с дълбочината на своите интерпретации и с харизматичното си излъчване на сцената. От септември 2019 г. той е музикален директор на Оркестъра на Концертхаус – Берлин, а преди това е бил ръководител на Оркестър „Тонхале" – Цюрих, Симфоничния оркестър на Северногерманското радио в Хамбург, Оркестъра на Филаделфия, Оркестъра на Париж и Националния симфоничен оркестър във Вашингтон. Личната кариера вече не е единствената му цел, а желанието да предаде своите постижения на следващото поколение, черпейки вдъхновение и енергия от младите таланти. Сред неговите открития са пианистът Ланг Ланг, цигуларката Юлия Фишер, виолончелистът Даниел Мюлер-Шот и др.
Солист в концерта на 2 декември ще бъде Цимон Барто, американски пианист, който е изключително нетрадиционна фигура в света на класическата музика. Освен виртуозен музикант, Барто се увлича от литературата. Той владее няколко езика, пише романи и стихове. В програмата ще бъдат изпълнени Концерт за пиано и оркестър №2 и Четвъртата симфония от Йоханес Брамс.
Концертът на Софийската филхармония се организира в партньорство с „Кантус Фирмус", а билети за събитието могат да бъдат закупени на касата в зала „България" и онлайн в мрежата на Eventim.
КРИСТОФ ЕШЕНБАХ е роден през 1940 г. в Бреслау, Германия (днешен Вроцлав, Полша). Той израства в провинция Шлезвиг-Холщайн, по-късно в Аахен, като сирак от войната. Отгледан е от пианистката Валидор Ешенбах, която е братовчедка на неговата майка. Уроците с нея поставят основата на бъдещата му блестяща музикална кариера. Кристоф учи във Висшето училище за музика в Хамбург при Елиза Хансен (пиано) и Вилхелм Брюкнер-Рюгеберг (дирижиране). Отличен е с първи награди като пианист на Конкурса „ARD" през 1962 г. и Конкурса „Клара Хаскил" през 1965 г., които му проправят пътя към международна кариера. Първоначално Ешенбах става известен като пианист. Прави турнета по цял свят като солист и осъществява множество записи, които са оценени високо от критиката. По-късно е подкрепен от ментори като Джордж Сел и Херберт фон Караян, благодарение на които все повече насочва вниманието си към дирижирането. През годините той работи като музикален директор на Оркестър „Тонхале" – Цюрих, (1982–1985), Симфоничен оркестър на Хюстън (1988–1999), Симфоничен оркестър на Северногерманското радио в Хамбург (1998–2004), Оркестър на Париж (2000–2010), Оркестър на Филаделфия (2003–2008). От 2010 до 2017 г. Ешенбах ръководи Националния симфоничен оркестър във Вашингтон, а от септември 2019 г. той става музикален директор на Оркестъра на Концертхаус – Берлин. Бил е също гост-диригент на Виенската филхармония, Берлинската филхармония, Чикагския симфоничен оркестър, Щатскапеле Дрезден, Нюйоркската филхармония, Оркестъра на Миланската „Ла Скала", Лондонския филхармоничен оркестър и Симфоничен оркестър „NHK" - Токио. Участвал е във фестивалите в Залцбург, Прага, Тангълууд, Санкт Петербург, Гранада, Райнгау, Шлезвиг-Холщайн и фестивала „Равиния".
Кристоф Ешенбах има обширна и впечатляваща дискография като диригент и пианист, която е създадена в продължение на пет десетилетия и обхваща музика от Й. С. Бах до съвременността. Многобройните му записи са получавали престижни награди, сред които Наградата на немската критика за звукозапис, награда „МИДЕМ" за класическа музика и награда „Грами".
В областта на камерното музициране Кристоф Ешенбах си партнира от дълго време с немския баритон Матиас Гьорне. Двамата артисти постигат съвършен синхрон в изпълнение на песенното творчество на Шуберт, Брамс и Шуман, изнасят рецитали, включително на Залцбургския фестивал и издават албуми.
Кристоф Ешенбах е кавалер на Ордена на Почетния легион и на Ордена за изкуства и литература, носител е на Ордена за заслуги на Федерална република Германия и на наградата „Ленард Бърнстейн". През 2015 г. е удостоен с музикалната награда „Ернст фон Сименс", която има престижа на Нобелова награда в областта на музиката.
ЦИМОН БАРТО става известен в средата 80-те години на ХХ век, когато по покана на Херберт фон Караян изнася концерти в Музикферайн – Виена и участва на Залцбургския фестивал. Оттогава той свири с повечето елитни европейски и американски оркестри и редовно е канен на много фестивали. Композиторът Волфганг Рим му посвещава своя Втори клавирен концерт. Произведението е представено от Барто премиерно на Залцбургския фестивал през 2014 г. с Младежки оркестър „Густав Малер" и след това на турне в Германия. Основен акцент в репертоара на пианиста през последните сезони са трите клавирни концерта на Бела Барток и двата клавирни концерта на Йоханес Брамс, които той изпълнява с различни оркестри в цяла Европа и Германия.
Обширната дискография на Цимон Барто включва албуми с произведения на Хайдн, Рамо, Шуберт, Чайковски, Шуман и Брамс. Последният му албум представя Голдберг вариации от Й. С. Бах – версия на Бузони, както и Вариации по теми на Паганини от Лист, Брамс, Лютославски и Рахманинов. Барто има запис на рядко изпълнявания Концерт за пиано в ми-бемол мажор от Ханс Пфицнер, записан с Щатскапеле – Дрезден и диригента Кристиан Тилеман.
Роден и израснал в Централна Флорида, Цимон Барто учи при известната пианистка и педагог Адел Маркъс в „Джулиард Скул" в Ню Йорк, където печели конкурса „Джина Бахауер" в две поредни години.
Цимон Барто има интерес към изучаването на литература и езици. Той говори свободно пет живи езика, чете старогръцки, иврит, латински и изучава мандарин. Автор е на няколко романа и сборник със стихове. Книгата му „Дама от гръцки произход" е публикувана през 2001 и 2008 г., а през 2010 г. излиза неговият роман „Харолд Фландърс".