"Свободна Европа"

Четирима музиканти със симетрични инициали и неповторим музикален талант. Това е АББА - една от най-обичаните групи в света от вече над пет десетилетия.

Членовете на шведската група съобщиха в петък, че се завръщат с няколко нови съвместни проекта, 39 години след разпадането на групата.

Проектите включват няколко песни, които се очаква да се появат тази седмица, документален филм, както и специално шоу, "Холограми", което ще бъде открито през 2022 г.

Бьорн Улвеус, Бени Андершон, Агнета Фелтскуг и Ани-Фрид Люнгста се събират в Стокхолм в началото на 70-те. Няколко години по-късно те вече добиват международна слава, след като печелят Евровизия през 1974 с песента си "Waterloo".

Освен запомнящите се мелодии, ключово за техния успех е и разнообразието в произхода на тяхната музика. Улвеус определя групата пред Гардиън като "толкова европейска идея".

"Вдъхновявахме се от френския шансон, от немски шлагери, италиански балади и скандинавския фолклор" добавя той.

Първоначално АББА се състои от две брачни двойки - Фелтскуг и Улвеус, както и Люнгста и Андершон.

Двойките обаче се разделят преди групата да се разпадне. Твърди се, че славата е оказала своята тежест върху личния им живот, макар че Улвеус не е съгласен.

"Не мисля, че напрежението от славата причини разделите. Напротив", казва той пред британския "Телеграф". По неговите думи някои от най-добрите им песни се появяват след разводите.

Групата остава предпазлива и балансирана в кариерата си до самия край, за да съхрани своята енергия.

"Почти не правехме турнета. Затова песните ни още се слушат. Те са създадени много внимателно. Беше най-доброто, което можем да постигнем", твърди Улвеус.

"Бихме искали хората да ни запомнят, каквито бяхме. Млади, буйни, пълни с енергия и амбиция", казва още той.

Въпреки че групата съществува само осем години, днес са продадени стотици милиони копия от нейните албуми. Комерсиалният ѝ успех се доближава до този на Бийтълс, а през 2010 г. АББА е въведена и в Залата на славата на рокендрола.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?