Пиесата "Хъшове" на режисьора Александър Морфов вече няма да се играе на сцената на народния театър "Иван Вазов" докато Мариус Донкин е директор на театъра. Това заяви в открито писмо до медиите Морфов.

Причината е, че "кандидатът за общински съветник на ДПС Мариус Донкин" се гаври с екипа, отбелязва режисьорът, който преди години бе директор на Народния театър, но напусна поста като знак за несъгласие с управляващите.

"Хъшове" е най-успешната пиеса на Морфов. Тя има вековна традиция да бъде поставяна на сцената на най-знаковия театър в България, изграден и с дарения от страната. Под режисурата на Морфов тази пиеса получи три награди "Аскеер".

С тази пиеса по текст на Иван Вазов през 1904 г. започват представленията на Народния театър. В този театър и до днес стои столът, където е сядал обикновено Вазов - след ремонта той е в бяло и за него не се продават билети.

Пиесата"Хъшове", поставяна от Морфов, има почти 20-годишен живот на сцената, но през изминалите две години не беше в репертоара заедно с другите постановки на Морфов.

"Хъшовете са немили и недраги, но не отчаяни, скитници и голтаци, но горди и свободолюбиви, нехранимайковци за еснафите, герои за потиснатите и унижените. Спектакълът, в който немилите и недрагите ще намерят смъртта си и заедно със свободата за сънародниците си ще извоюват свободен терен и за довчерашните черни души - гешефтарите и спекулантите", се казва в анотацията към пиесата в началото на нейното представяне. Именно хъшовете са тези, които се ангажират с дейност за освобождаване на България от 5 века турско робство.

 Пощенска картичка – снимка на актьорски колектив, изнесъл пиесата „Хъшове“ пред войници на фронта. 1918 г. Източник: Държавна агенция „Архиви“

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...