АНЕТА ГЕНКОВА

Двадесет и петото издание на музикалния фестивал Австрийски музикални седмици, организиран от Австрийско посолство София, в сътрудничество с Виенски клуб София, ще започне с гала концерт под почетния патронаж на Н. Пр. Андреа Вике, посланик на Австрия в България, на 16 май в зала България. 

Фестивалът Австрийски музикални седмици се превърна през 25-те години на своето съществуване във форум за представяне на австрийска класическа и нова музика. В рамките на над 240 концерта в София и в 15 други града в страната са участвали повече от 150 композитори, диригенти, музиканти и певци от Австрия. Фестивалът е най-голямото и най-дългогодишно музикално събитие, организирано от чуждестранно посолство в България и е значимо явление с европейски измерения в българския културен живот. 

Програмата на концерта, която включва произведения от В. А. Моцарт, Иван Ерьод и Александер Цемлински, ще бъде изпълнена от дългогодишния партньор на фестивала - Софийска филхармония, с диригент Саша Гьотцел (Австрия).

Публиката ще има удоволствието да чуе изпълненията на трима солисти, които пристигат за концерта от Виена: Светлина Стоянова (мецосопран), Карин Бонели (флейта) и Роберт Бауерщатер (виола). 

СВЕТЛИНА СТОЯНОВА е родена в София. Пяла е 9 години в Детския хор на БНР под ръководството на акад. Христо Недялков, където е била главен солист. Тя е солист в ансамбъла на Виенската Държавна Опера през сезоните 2018 – 2020. Светлина е една от 30-те млади таланти в селекцията „30 под 30“ на сп. Forbes България за 2019 г. През 2020 г. Светлина Стоянова е отличена от Министерство на културата на Република България с Грамота за принос в популяризирането на българската култура по света.

КАРИН БОНЕЛИ е първата жена, ангажирана в духовата група на оркестъра на Виенската държавна опера и на Виенска филхармония. Тя е между основателите на Виенски духов квинтет и на Клангколектив Виена, свири и концертира като солистка на различни оркестри. От 2017/18 г. преподава флейта в Университета за музика в Грац и от 2019 г. – в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.

РОБЕРТ БАУЕРЩАТЕР свири от 2001 г. в Оркестъра на Виенската държавна опера, а през 2004 г. става член на Виенска филхармония, където е водач на група. Наред със своята работа в оркестъра и като солист на многобройни известни оркестри, Роберт Бауерщатер е усърден камерен изпълнител. Свири във филхармоничните ансамбли Виенски Камерен Ансамбъл и Ансамбъл Виена, Лиси квартет, Клавирен квартет Виена, Пиано стрингс, участва в многобройни концерти, радио- и телевизионни предавания. 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин