НАДИН ВОЙЧЕК, DW

Рафаело умира твърде млад - на 37-ия си рожден ден. Тъй като е бил ценител на женските прелести, има предположения, че може да е страдал от венерическа болест. Други допускат, че е бил покосен от загадъчна треска. Рафаело Санцио да Урбино, както е пълното му име, е бил наричан още "Божествения", а дарбата му е била смятана за знак за неговата близост с Бог. 

-------

Портрет на папа Юлий II от 1512 година

Папа Юлий Втори го изтегля във Ватикана през 1508 година, когато макар и само на 24 години, Рафаело вече си е спечелил славата на един от най-търсените художници. Именно във Ватикана той създава някои от най-известните си произведения, сред които и т.нар. Стаи на Рафаело. Неговите фрески в Апостолическия дворец във Ватикана принадлежат към най-големите шедьоври на Ренесанса.

-------

Портрет на папа Лъв Х

В Рим Рафаело е затрупан от поръчки за портрети. Редица известни личности желаят да бъдат нарисувани от него, включително и двама глави на Римокатолическата църква. Снимката показва портрет на папа Лъв X, наследник на Юлий II. Двамата са и най-големите "работодатели" на Рафаело.

-------

"Мадона Алба", около 1510 година

Рафаело рисува множество картини с Богородица (на снимката: "Мадона Алба", около 1510 година). Наред с Леонардо до Винчи и Микеланджело, Рафаело е смятан за един от големите майстори на Зрелия Ренесанс. Великият художник е роден през 1483 година в Урбино. Отгледан е от чичо си, тъй като родителите му умират много рано. До 1504 година Рафаело твори в Умбрия, след което се премества във Флоренция.

-------

"Мадоната с розата", 1518-1520 година

Във Флоренция Рафаело изучава творчеството на Леонардо да Винчи и Микеланджело. Мотивът с Богородица се среща и в късната фаза от творчеството му, когато Рафаело има голям брой ученици, които обучава в ателието си. За някои от произведенията му и до днес не е изяснено кои детайли са изработени лично от Рафаело и кои от негови ученици.

-------

С любов към детайла

Рафаело работел изключително задълбочено и комплексно: преди да се захване с даден сюжет, той скицирал множество детайли. Както показва горната скица, Рафаело изследвал също така различните фигури и пози, дори напрягането на мускулите. През март в Рим бе открита най-голямата досега изложба на негови произведения.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Актьорите се вземат прекалено насериозно. Самюел Бекет е важен, Джеймс Джойс е важен. Те оставиха нещо след себе си. Но дори Лоурънс Оливие е тотално неважен. Да играеш роля е много просто, но актьорите се опитват да го изкарат изкуство.“

Ричард Харис, ирландски актьор, роден на 1 октомври преди 92 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?