БНР

Почина Слав Бакалов (1945-2019) – режисьор, художник, скулптор, аниматор, сценарист и писател, съобщиха от Съюза на българските филмови дейци (СБФД).

Отличен с многобройни награди, най-престижната от които е "Златна палма" от Кан, за филма "Женитба", той създаде забележителни творби, белязани от индивидуален артистичен стил и оригиналност, припомнят от СБФД.

В историята на българската анимация Слав Бакалов остава като ненадминат майстор, чието ярко дарование вдъхновява поколения млади творци и завладява въображението и сърцата на публиката.

Роден е на 6 юли 1945 година в София. Завършва Софийската художествена гимназия (1964) и специалност "Живопис на анимационни филми" в Националния институт по кинематография в Москва (1974). Ръководи основаната от него студия "Каданс" за анимационни филми към киноцентъра "Бояна" от 1988 г. до 1990 г., където създава над 55 ленти.

Поклонението е на 19 октомври 2019 г. от 14:00 ч., в църквата "Възнесение Господне", на бул. "Ситняково", срещу румънското посолство у нас.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.