Когато Шопен починал през 1849 г. на 39 г., бил погребан в Париж, но сърцето му било отнесено в църквата "Светия кръст" във Варшава - така поискал на смъртното си легло. 

Изследователите на композитора от години искат сърцето му да се изследва, за да се разбере точната причина за смъртта му и дали наистина става дума за туберкулоза. Досега обаче църквата и полските власти не позволяваха. 

Най-накрая обаче е получено разрешение сърцето на Шопен да бъде огледано през стъкленицата, в която е съхранено, съобщи classicfm.com.

Установено е, че композиторът е страдал от перикардит - усложнение от туберкулозата му. Професор Михаил Вит от Полската академия на науките обяснява, че от външния вид на сърцето може да се съди за неговото състояние. 

"Можем да кажем с голяма вероятност, че Шопен е страдал от туберкулоза, докато перикардитът вероятно е причината за смъртта му", казва Вит. Според него не е необходимо стъкленицата да бъде отваряна и да се вземат тъканни проби за ДНК тестове, защото така сърцето може да се увреди. Вит смята, че не се налагат повече изследвания, защото всичко станало ясно с направения оглед. 

Композиторът е известен с крехкото си здраве, което започва да се влошава драстично през 1838 г., когато е 28 г. С годините той става все по-изтощен и по-малко активен като композитор, изпълнител и учител.

Шопен пожелава сърцето му да бъде погребано отделно, защото се страхувал да не бъде погребан жив. Той предал желанието си на една от сестрите си на смъртното си легло. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.