Певецът Бисер Киров почина тази нощ, съобщиха медиите, като се позоваха на съобщение във "Фейсбук" на колежката му Йорданка Христова. Според "24 часа" певецът е получил мозъчен инсулт.

"Преди минути разбрах, че си отиде и Бисер Киров, мой колега и приятел!!! Божичко, толкова мъка. ADIOS", написа Йорданка Христова.

Киров е роден на 4 септември 1942 г. в София, разказа биографията му "Дневник". Той завършва журналистика в Софийския университет, а след това се дипломира музикална режисура в Руската академия за театрално изкуство. Музикалната си кариера започва през 1967 г. като вокален изпълнител с оркестър "Балкантон". Има над 4000 и концерта из Европа, Америка, Азия и Африка, а в началото на 70-те години на ХХ век е солист във "Фридрихщадтпаласт" в бившата ГДР.

Като композитор има записани над 300 песни на български, руски, немски, чешки, полски и други езици. Извън България, има издадени албуми в СССР, ГДР, Полша, Куба и в западни държави като САЩ и Испания. Носител е на десетки награди от български и международни фестивали.

Бисер Киров е режисирал и продуцирал предавания по БНТ, а между 1995 и 2002 г. е продуцент, режисьор и водещ по руските телевизионни канали РТР и ТВ Култура.

Той е "Заслужил артист на Народна република България", през 2009 г. с указ на руския президент Дмитрий Медведев е удостоен със "Заслужил артист на Руската федерация.

„Да служа ще се радвам, но да прислужвам ще ми дотежи.“

Александър Грибоедов, руски поет, драматург, композитор и допломат, роден на 15 януари преди 230 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман...