Международен призив за опазването на наследството на Морис Равел отправи дружеството „Приятелите на Морис Равел“, съобщи classicfm.bg. Геният на френската музика почина преди близо 80 години.

Сдружението иска всички документи, свързани с живота и творчество на великия композитор, да бъдат събрани и да намерят своето публично място в родината на композитора, за да могат да са достъпни. 

В края на 50-те години на миналия век по-малкият брат на композитора и негов наследник Едуард Равел (1878-1960) правил постъпки за създаден на музей в дома на Морис Равел (1875-1937) в Монфорл`Амори, близо до Париж. Също така той е настоявал да бъдат съхранени най-вече ръкописите и автентичните нотни чернови, както и всичко друго, което някога е било негова собственост. 

Днес изглежда, че много от тези материали са пръснати из целия свят и точно заради това, сдружението настоява за връщането на липсващите документи. Искането на „Приятелите на Морис Равел“ предвижда целият съществуващ набор от ценни експонати да премине под опеката на държавните архиви във Франция, а от официалния сайт на сдружението става ясно, че след учредяването на петицията вече са събрани 208 подписа.

„Приятелите на Морис Равел“ е организация, създадена през 2012 г.и работи върху изграждането на международна мрежа от почитатели на Морис Равел – професионални музиканти или любители, потомци на композитора или хора, които са го познавали отблизо. Сдружението често организира концерти, конференции, изложби, както и паметни събития в чест на своя патрон. Почетен президент на културната организация е един от най-изявените съвременни композитори в киното - Габриел Яред.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин