Павел Усанов, бас китаристът на популярната група „Любе”, издъхна от черепно-мозъчната травма, която получи при побой в ресторант в началото на април, съобщи РИА Новости. 

Музикантът беше нападнат от неизвестен мъж и получи тежки травми. В началото се появи информация за задържан заподозрян, но така и не беше повдигнато обвинение. Според руския писател Захар Прилепин причината за побоя е изказване на Усанов за Донбас. 

„На нас ни беше болно и не го криехме – често говорехме по тази тема. По всичко личи, че в кафенето е имало някого, на когото този разговор не се е харесал. Приближил се е към Паша и го е ударил по главата. Отзад. Ако беше лице в лице, убиецът щеше да има много по-малки шансове. Паша можеше да се защитава“, разказва Прилепин, цитиран от dir.bg. Той допълва, че Усанов е посещавал Източна Украйна, за да помага на местните жители. „Той отиде там, за да помогне с каквото може, работеше с талантливи хора, срещна се с бунтовниците. С една дума – изпълни дълга си пред руския народ и Русия, което не бе по силата на всички наши колеги“, обяснява още писателят.

Усанов свири в „Любе” от 1996 г., когато при катастрофа загина басистът Александър Николаев. Дотогава той свиреше във „Фонограф джаз бенд”. През 2006 г. създаде групата „Встречный бой”, в която свиреше успоредно с „Любе”. 

 

„Да служа ще се радвам, но да прислужвам ще ми дотежи.“

Александър Грибоедов, руски поет, драматург, композитор и допломат, роден на 15 януари преди 230 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман...