ОГНЯН СТАМБОЛИЕВ

От най-ранна възраст Бедржих Сметана (1824-1884) учи пиано и цигулка, като проявява голям талант. Сериозните си занимания с музика започва в гимназията. През тези години опитва и силите си като композитор, главно в областта на клавирната музика. През 1843 г. е приет за редовен студент в Пражката консерватория, в класа на Йозеф Прокш. След четири години се дипломира и започва концертната си дейност, но оскъдните средства го принуждават да дава и уроци по музика.

Революционните събития от 1848 г. го вдъхновяват да съчини първите си по-значителни произведения: „Тържествена увертюра“ за голям симфоничен оркестър, редица маршове и хорови песни. Последвалите години са тежки за чехите, но Сметана твори интензивно и разгръща широка обществена дейност. През 1855 г. е принуден да напусне родината си -­ заминава за Гьотеборг, Швеция, където ръководи симфоничния оркестър. 

Най-крупните произведения от този плодотворен период са трите симфонични поеми „Ричард ІІІ“, „Лагерът на Валенщайн“ и „Хакон Ярл“. В Швеция се запознава с Ференц Лист, който го насърчава да продължи в композицията. Но животът в чужбина не допада на Сметана и той се завръща в Чехия през 1861 г. Две години след това написва първата си опера ­ „Бранденбургците в Чехия“, историческа драма, която има огромен успех. Става диригент на Пражкия театър. През 1866 г. завършва втората си опера ­ „Продадена невеста“. С тази забележителна творба обезсмъртява името си. Следват: „Далибор“ (1867), „Либуше“ (1872), „Двете вдовици“ (1874), „Целувката“ (1876), „Тайната“ (1878), „Дяволската стена“ (1882). Така, Сметана се утвърждава като безспорния „Баща на чешката опера“ и като един от големите, световни майстори в жанра.

Но Сметана пише не само опери - ­ създава камерни, хорови и инструментални творби, както и произведения за голям оркестър, сред които е и забележителният цикъл от шест симфонични поеми с общото заглавие „Моето отечество“: „Вишеград“, „Вълтава“, „Шарка“, „По чешките поля и гори“, „Табор“ и „Бланик“. През 1874 г., по време на създаването на прекрасните сюити „Вълтава“, Сметана изгубва слуха си, но въпреки това успява да завърши целия цикъл и да сътвори още творби, сред които са последните му три опери и два струнни квартета.

С „Продадена невеста“ Сметана открива класическия период в развитието на чешката опера и утвърждава националните и демократичните черти на чешката музикална култура. Езикът на тази прекрасна лирико-комична опера е прост, достъпен и свеж, изпълнен с очарователен хумор, проникнат от народните интонации и ритми. Според Сметана народната песен не бива да бъде дословен обект на подражание, а нейната специфика да бъде пренесена на по-високо равнище на музикалното мислене ­ мелодическата реч.

 „Декламацията прави музиката“, пише той в една своя програмна статия. Оперното творчество на чешкия класик остава в историята на музиката като явление ­ неповторимо и твърде индивидуално.

У нас творчеството на Сметана е отдавна на голяма почит. Неговите оркестрови опуси са постоянно в репертоара на всички български симфонични оркестри. Наши певци често изпълняват и прекрасните му песни. 

Още през 1912 година, в зората на българската опера, в София диригентът Тодор Хаджиев и „Българският славей“, великата Христина Морфова решават да запознаят нашата публика с неговия шедьовър  „Продадена невеста“ и тази постановка влиза трайно в афиша на нашата първа оперна сцена, а скоро и на всички български музикални театри (Стара Загора, Варна, Русе, Пловдив, Бургас, Плевен, Сливен, Враца, Учебния оперен театър на Музикалната академия). Главните роли, на Марженка и Йеник, влизат в репертоара на много водещи наши оперни артисти -лиричните сопрани: Райна Михайлова, Катя Попова, Рене Йорданова, Валентина Александрова, Пенка Маринова, Виолета Шаханова, а също и на тенорите: Петър Райчев, Любен Минчев, Тодор Мазаров, Георги Хинчев, Никола Николов, Николай Здравков, Андрей Аврамов, Иван Кюркчиев…

На 7 септември 1947 година с премиера на „Продадена невеста“е открита официално операта във Варна.

Режисьорът, инициатор и основател, именитият български тенор със световна кариера Петър Райчев, вече режисьор, предлага това заглавие за начало на новосъздадения оперен театър. А музикалното ръководство поема неговия даровит син, диригентът Руслан Райчев. В главните роли се представят с успех сопраното Донка Влахова (Марженка) и тенорът Светослав Рамаданов (Йеник). Успехът е огромен, „Продадена невеста“ не слиза години наред от афиша на Варненската народна опера, утвърдила се скоро като един от водещите музиканти институти в страната. Освен „Продадена невеста“, нашата публика се среща и с още една значима негова творба, операта „Далибор“ (премиера през 1924), отново под ръководството на един от градителите на Софийската опера, Тодор Хаджиев и режисьора Николай Веков.

Последната, засега, най- успешна сценична реализация на „Продадена невеста“ (1989) е дело на Русенската опера и чешкия постановъчен екип от Националната опера, Прага, воден от големия режисьор Йозеф Новак.

  Следвайте ни и във Viber ТУК

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Никой възрастен не може да издържи кръста, който носи детето.“

 Франсоа Мориак, френски писател, роден на 11 октомври преди 139 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.