Волфганг Рим - един от най-влиятелните германски композитори и педагози от поколението след Втората световна война, е починал през нощта на 27 юли. Новината е разпространена от съпругата му.

„Загубихме една истинска институция в света на музиката. Неговите творби ще пребъдат“, заяви пред ДПА и цитиран от БТА федералният министър на културата Клаудия Рот.

ВОЛФГАНГ РИМ е роден в западногерманския град Карлсруе на 13 март 1952 г.  Първите си опити да композира прави на 11-годишна възраст. По-късно учи композиция в Музикалния университет в Карлсруе при Ойген Вернер Велте и интензивно се занимава с музиката на великите творци от началото на ХХ век Арнолд Шьонберг и Антон Веберн. 

Някои критици го определят като „неоромантик” или „германски експресионист”, а други смятат, че е трудно да дадат точно определение за неговата музика. Самият Рим казва, че е повлиян от творчеството на Арнолд Шьонберг, Лудижи Ноно и др. 

Сред най-значимите творби на Рим са оперите Die Eroberung von Mexico, Die Hamletmaschine, Dionysos, Jakob Lenz и Proserpina, както и произведения от неговия оркестров репертоар.

Рим е носител на едно от най-големите отличия за композиция в света - наградата „Гравемайер“. През 2013г. той стана Командор на Ордена на изкуство и литература на Франция. Преди това той е получавал Голям кръст за заслуги със звезда на Германия, награда „Бах” на Кралската музикална академия, приз за поезия и музика „Робърт Шуман” и т.н

Той е един от най-често изпълняваните съвременни композитори в Европа. Написал е над 500 произведения, включително опери и големи оркестрови пиеси, камерна музика и за музикален театър.

Негови ученици са Ребека Сондърс, Йорг Видман, Викинтас Балтакас, Борис Йофе, Антон Сафронов, Зейнеп Гедизлиоглу и др.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.