Френският певец, текстописец, актьор и дипломат от арменски произход Шанур Вахинаг Азнавурян, познат като Шарл Азнавур, е роден преди сто години - на 22 май 1924 г., в Париж в семейство на имигранти. Започва да пее през 40-те години, а за голямата сцена го открива самата Едит Пиаф.  

През времето на дългата му кариера „френският Франк Синатра" постига известност, далеч надхвърляща границите на френскоезичния свят. По повод кончината му на 1 октомври 2018 г. американският „Ню Йоркър“ излиза с възпоменателна статия, която нарича французина „последния и най-велик трубадур“.

Шарл Азнавур живее 94 години и оставя триста албума, над хиляда песни, спомени за десетки турнета. Стилът му революционизира френския поп, а талантът му е признат от най-големите звезди на английската и американската музика от неговото поколение – Рей Чарлз, Фред Астер, Шърли Беси, Бинг Кросби.

Навършил 90 години, Азнавур продължава да пее – през 2017 г., по-малко от година преди смъртта си, той изнася концерт и в България.

Шарл става французин случайно – през 1924 г. семейство Азнавурян е във Франция в очакване да получи виза за САЩ. Точно тогава се ражда бъдещият певец и бащата Миша решава да останат в страната. Азнавурян отварят арменски ресторант в Париж. Бащата пее пред имигранти в ресторанта си и това е първата сцена в живота на момчето. Шарл е записан в училище за сценични изкуства, а на девет години вече се явява на прослушвания за фонов актьор. Първият филм, в който играе, е от 1933 г. – „Емил и детективите“. В началото на Втората световна война баща му е мобилизиран. Бъдещият световноизвестен певец напуска училището и започва работа през 1939 г. Две години по-късно е знаменателната му среща с композитора Пиер Рош. Двамата основават дует и заповат да пеят по кабаретата на Париж. От този период датира познанството между Азнавур и певицата Едит Пиаф.

Дуетът Азнавур – Рош се разпада след турне в САЩ и Канада. Азнавур остава солов изпълнител, но пеенето му не среща голям успех. Вместо това започва да става известен като автор на песни.

Първият концерт на Азнавур в зала „Олимпия“ е през 1954 г. Публиката е поразена, въпреки че музикалната критика е резервирана. Постепенно Франция попада под влиянието на Азнавур – освен че се превръща във все по-успешен певец, той участва и в игрални филми. През 1960 г. Франсоа Трюфо му предлага главната роля в „Стреляйте по пианиста“. Кариерата на Азнавур вече е международна – следват турнета в Армения, Турция, Гърция, Африка, СССР и в САЩ, където французинът пее в прочутата зала „Карнеги хол“ в Ню Йорк. През 1965 г. отново пее в парижката „Олимпия“, а публиката аплодира La Mamma и La bohеme. 

През 2004 г. Азнавур издава албума Insolitement vоtre, с който отбелязва 60 години на сцената. По това време певецът е на 80 години. През 2006 г. пътува за Хавана, Куба, за да записва с Чучо Валдес, една от най-големите фигури в джаза. През 2007 г. излиза Colore ma vie. 

Певецът, който казва, че има три вида музика – музика за сърцето, за главата и за краката, е работил с някои от най-големите изпълнители в света. Сред тях освен Едит Пиаф са Джони Холидей, Лайза Минели, Нана Мускури. 

Азнавур разнася славата на френския поп, но заедно с това остава верен на арменската си идентичност. През 70-те години той е посланик на Армения в Швейцария.

 

Източник: Розалия Благоева, БТА 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

Хайде, братя българи,

към Балкана да вървим.

Там се готви бой юнашки

за свобода, правдини. 

Цветан Радославов, автор на оригинала на българския химн, роден на 19 април преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.