"Свободна Европа"

На 29 март 2021 г. полицията нахлува в дома на художника Алес Пушкин в град Бабри, Западен Беларус. Пушкин не е у дома. Като професионален реставратор на картини той работи в двореца на Булгакови от XIX век, който се намира в Жиличи, югоизточно от столицата Минск.

Там журналисти от службата на "Свободна Европа" в Беларус търсят Пушкин за коментар за претърсването на дома му. "Ситуацията е странна", казва им той. "Но не изключвам полицията да дойде тук, в Жиличи, и да ме свали за краката от скелето."

Само ден по-късно се случва точно това. Пушкин е задържан в параклиса на двореца на 30 март 2021 г. Обвинен е в "реабилитиране на нацизма" заради това, че е показал портрет на антисъветския беларуски националист Яухен Жихар на изложба в западния град Гродно. По-късно му е повдигнато допълнително обвинение в подбуждане към омраза и оскверняване на държавни символи.

Според Пушкин и неговите поддръжници реставраторът е преследван от властта, защото е дългогодишен опозиционер на авторитарния беларуски лидер Александър Лукашенко.

Лукашенко предприе мащабни репресии срещу инакомислещите в отговор на масовите протести през лятото на 2020 г. Те започнаха след президентските избори в страната, които Лукашенко твърди, че е спечелил с огромна преднина. Неговият опонент и един от лидерите на опозицията Святлана Циханоуска оспори резултата, а хиляди демонстранти излязоха по улиците. Протестите бяха белязани от полицейско насилие и сблъсъци със стотици задържани.

Групата за защита на човешките права "Вясна", Беларуската асоциация на журналистите и Беларуският хелзинкски комитет признават Пушкин за политически затворник и призовават за освобождаването му. Но на 30 март 2022 г. той е осъден на пет години затвор.

През нощта на 10 срещу 11 юли 2023 г. 57-годишният Пушкин умира при неизяснени обстоятелства след операция в болницата на затвора. Според източници на "Свободна Европа" през седмиците преди смъртта си той е отслабнал с 20 килограма, а в писма се е оплаквал от болки в бъбреците.

 

"Несломим дух"

"Беларус загуби един талантлив и безстрашен човек", пише Святлана Циханоуска в пост в социалната мрежа Телеграм на 11 юли.

"Алес беше хвърлен в затвора заради творчеството си, което беше въплъщение на несломимия дух на беларуския народ. Той мечтаеше за свободен и демократичен Беларус", продължава опозиционната лидерка.

Алес Пушкин е роден в Бабри на 6 август 1965 г. и от ранна възраст се отдава на изкуството. Най-често той работи върху монументални декоративни произведения още от времето си в Беларуския държавен институт за театър и изкуство. През 1984 г. е мобилизиран в съветската армия и служи във войната в Афганистан.

След като се връща от фронта, Пушкин възобновява кариерата си на живописец и се включва в беларуското националистическо движение, като насърчава възраждането на беларуския език и историческите национални символи на страната.

Артистът придобива квалификация за професионален реставратор и започва да работи активно за възстановяването на архитектурното наследство на Беларус, особено църквите.

За пръв път Пушкин е арестуван през 1988 г. заради участието си в организирането на националистическа демонстрация. Тогава той прекарва пет дни в ареста.

 

Купчина тор за Лукашенко

На 25 март 1989 г. Пушкин организира демонстрация по случай 71-ата годишнина от провъзгласяването на независима беларуска държава. Това е първото публично честване на тази дата. По време на събитието са арестувани повече от 100 души. Пушкин е сред тях, а по-късно получава двегодишна условна присъда.

Въпреки това той продължава редовно да провежда политически ангажирани пърформанси и артистични инициативи, най-вече във връзка с годишнината от независимостта на 25 март. През март 1993 г. Пушкин открива една от първите частни художествени галерии в Беларус - тази в град Витебск.

През юли 1999 г. артистът организира един от най-известните си пърформанси - преобръща градинска количка с тор пред офиса на Лукашенко. След това внимателно поставя върху купчината портрет на Лукашенко от времето му като шеф на държавното стопанство в СССР и забива в него вила - в знак на "благодарност" към авторитарния лидер.

 

Пушкин е арестуван на място и отново получава условна присъда.

Реставраторът е задържан неколкократно във връзка с президентските избори през 2006 г. и 2010 г., смятани от международните наблюдатели за недемократични. Лукашенко използва този вот, за да остане на власт в страната от 1994 г. насам.

В допълнение към пърформансите си Пушкин продължава да рисува и да се занимава с реставрация. През 1996 г. открива монументалния стенопис "Страшният съд" в новопостроената църква в родния си град Бабри.

Лицата на някои от осъдените грешници в картината приличат на Лукашенко и други висши представители на властта, а това предизвиква скандал.

 

"Той знаеше какво го очаква"

Пушкин участва активно в протестите срещу Лукашенко през 2020 г. Той е арестуван в Минск, пребит от полицията и задържан за няколко дни.

"Дълги години той беше последователен и поддържаше своите възгледи", казва пред "Свободна Европа" специалистът по история на изкуството Сярхей Хареуски. "Организираше големи изложби, включително в държавни институции. Трябва да уважаваме неговата решимост. Той знаеше какво го очаква, но вървеше към него напълно съзнателно."

Броени дни преди ареста си през март 2021 г. Пушкин се намира в Киев, Украйна. Там научава, че срещу него е образувано наказателно дело. Въпреки това решава да се върне в Беларус - дори след като външният министър на Украйна Дмитрий Кулеба лично го призовава да остане.

"Познавам Алес отдавна, от 1992 г.", казва кохудожникът Андрей Дурейка в интервю за "Свободна Европа" през март 2022 г. "Като художник, като активист, работещ в политически контекст, той е една от най-изявените фигури в съвременното беларуско изкуство. Влиянието му е огромно."

Друг художник, Хензад Дроздов, разказва пред "Свободна Европа", че е разменял писма с Пушкин, докато реставраторът е разследван и съден през 2021 и 2022 г.

"Останах с впечатлението, че е подложен на силна цензура", казва Дроздов през март 2022 г. "Пишеше ми, че вече се страхува само от Бог."

След себе си Пушкин оставя съпругата си Янина и двете им деца.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Много хора ме питат колко точно съм нисък. Истината е, че след последния ми развод не ми стигат към 100 000 долара.“

Мики Руни, американски актьор, роден на 23 септември преди 103 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?