Представлението „Три сватби и едно възкресение“ на младия русенски режисьор Ивайло Ненов за пореден път напълни салона на Русенския театър и предизвика бурните и еуфорични реакции на публиката. Спектакълът, част от програмата на Националния конкурс за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“, донесе на Ненов заслужено първо място като впечатли журито с отличителните си ритъм, стил и визия. В програмата на конкурса бяха селектирани 4 от общо над 30 спектакъла на млади български режисьори, които се бориха за наградата. Отличено беше също любопитното абсурдистко решение на представлението „Хляб в джоба“ от Матей Вишняк на режисьора Веселин Петров, който получава възможността да постави спектакъл по свой избор на русенска сцена през следващия сезон.

В рамките на конкурса се проведе и представяне на книгата на Йордан Георгиев „Геният и зануленото време“, посветена на Слави Шкаров.

Селекционер на фестивала беше проф. д.и.н. Камелия Николова, а авторитетните имена в журито са Богдана Костуркова, Ина Шкарова, Косьо Станев, доц. д-р Светлана Байчинска и Крум Гергицов. Националния конкурс за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ се реализира за втора година с финансовата подкрепа на Община Русе и Фондация „Русе – град на свободния дух“.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.