САВА СЛАВЧЕВ

Току що свърших „Мистър Гуин“ на Алесандро Барико. Шантава, поетична, умна, деликатна и красива книга. Роман с мистерия без следа от клишета. Книга на равновесието, на крехкия баланс, който само Барико успява да внася в романите си. Семпла атмосфера, тънки нюанси, неизказани слова, тишина.

Сюжетът е много прост. Успешен писател решава да приключи с писането. През последните 12 години е познал слава, пари, интервюта, разпознаваемост и всичко произтичащо от това. Внася  в „Гардиcн“, в неделната рубрика, своите 52 неща, които повече не желаe да прави. Сред тях е и писането на книги.

Не знае какво ще прави по-нататък и неговият агент е силно обезпокоен. В един момент мистър Гуин решава, че ще бъде копист. Ще рисува портрети. Само че той не умее да рисува. Затова ще ги рисува с думи.

Няма да преразказвам книгата. Ще кажа само, че в нея Барико иска да стигне до същината: (какъв е, кой е) човекът, смисълът. Желание за деконструкция и реконструкция, опит чрез деперсонализиране да се разкрие идентичността и истинската същност на субекта. И мистър Гуин пише портрети. Барико е лукав, той знае, че искаме да ги прочетем и затова не го предлага. Би било шаблон. Свикнали сме да се запознаваме с героите, които в романа да се разкриват и изграждат допълнително с развитието на действието. Барико прави точно обратното с героя си: в началото ни го представя, описва някои негови черти, а после тотално го скрива от погледа ни, мистър Гуин потъва в неизвестност. 

Както винаги Барико е необичаен, за него може да се каже всичко освен това, че е предвидим. И в този роман има някои красиви фрази, които звучат като сентенции. 

Книга, която трябва да бъде вкусена.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„Поезията е своеобразен опит да се предизвика удивление. Ролан Барт казва, че да се удивляваш, е равносилно да си влюбeн. И може би това е формулата за успеха в поезията."

Иван Теофилов, български поет, роден на 24 март преди 92 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията