ПАВЕЛ ВАСИЛЕВ

Новото попълнение към сагата „Междузвездни войни” - Епизод 7, ще накара всеки фен да чувства носталгия. Написан и режисиран от Дж. Дж. Ейбрамс, филмът е значително по-добре направен от част 1, 2 и 3. Отсъствието на Джордж Лукас е добра новина именно затова, защото Епизод 7 ни връща към най-доброто на епизоди 4,5 и 6. Хубаво е, че са използвани практически ефекти (нещо, което отсъства от последната Лукасова трилогия). Компютърни ефекти също има в по-голямата част и може да се каже, че са качествени, като изключим двама герои, които спокойно можеха да бъдат човек в костюм или кукла. Но дигиталната ера си казва думата. 

Епизод 7 е подобен на „Джурасик свят” -  пълен е с препратки към старите филми, които всички харесват, само че с повече екшън. В „Силата се пробужда” има същият екшън като във филмите на Марвъл „Отмъстителите”, „Тор” и др. Разбира се, филмът не е само битки, а има и интересни диалози. Хан Соло може би е най-интересният герой от всичките. 

Сюжетът накратко: Люк Скайуокър е търсен от хората на тъмната страна – Първия ред. Един дроид на опозицията има карта, с която може да намери Люк. Героят на Джон Бойега – Фин, и героинята на Дейзи Ридли – Рей, се надпреварват със злия Кайло Рен, изигран от Адам Драйвър, кой ще намери Скайуокър. 

Героите са триизмерни, плътни и с интересни взаимоотношения. В началото на филма има сцени с Фин, в които се прекалява с комедията - неподходящо за научна фантастика от този калибър. За щастие по-нататък филмът продължава сериозно.

Харисън Форд, Кари Фишър и Марк Хамил се завръщат поостарели, но с класа. Лея и Соло играят значително важна част в тази лента. Техните разговори са също толкова забавни, както и в оригиналната трилогия, даже биха могли да се нарекат най-добрата част от лентата. Чуи, R2D2 и Си Трипио също са изиграни от старите си актьори.

„Междузвездни войни: Силата се пробужда” е франчайз, достойно продължение на първите три филми от култовата научна фантастика. Да се надяваме част 8 да е също толкова добра.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.