СТЕФАН ЛЮДМИЛОВ

Романът „Предчувствие за край” на Джулиан Барнс впечатлява не толкова със сюжет, колкото с прости и логични разсъждения върху ефекта на изборите, които правим в живота си. Доколко нашите думи и дела отекват в действията и живота на другите; до каква степен разбираме хората около нас; познаваме ли наистина тях и себе си; уникални ли сме или по-скоро всеки от нас е „средняк”, един от многото, чийто живот протича „стандартно” с вълнуващи моменти, които се броят на пръстите на едната ръка.

Това са част от въпросите, които книгата провокира у мен. Идеализъм липсва, относителността на истината и „правилното” е поставена на фокус. Чрез равносметката, която героят му прави на живота си, Барнс представя една гледна точка. Оценка на автора обаче липсва. Мислите му са изразени в есеистични параграфи, част от романа, които поставят много повече въпроси отколкото отговори. Книгата провокира размисъл и точно в това се крие нейната сила. Не е важно дали си на 25, на 40 или на 60 години. Всеки може да намери своите въпроси, да погледне своя свят от друг ъгъл и да направи една здравословна равносметка на живота си дотук.

Въпреки че сюжетът не е динамичен, опитният читател със сигурност ще оцени неповторимото британско чувство за хумор, което прави романа лесен за четене, като му придава нетипична лекота за този жанр. Не го пропускайте, защото със сигурност има какво да научите за себе си.

 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.