БОРИСЛАВ ГЪРДЕВ

С „Моя любовен август“ на прага на достолепния си юбилей Неда Антонова изненадва приятно. Майсторката на проникновения и стилно поднесен български исторически епос – споменавам само сагите й за царица Елеонора, за Левски, Ботев и Паисий – създава роман на актуална съвременна тема, пълен с тревожни прозрения и емпатия.

Моят любовен август“ проследява  инициацията на седмокласничката Миа Гронева, която в рамките на десет години преживява красива и впечатляваща любовна история с болния Томи, прави опит за самоубийство, след това учи медицина във Великобритания и на финала , вече зряла и трезво мислеща млада дама, все пак преоткрива тръпката към любимия Дарин Богомилов.

Антонова тръгва от един стряскащ и любопитен факт, открит чрез информация на Националния център по обществено здраве и анализи – за това, че в България всекидневно едно дете прави опит за самоубийство, като 5% от опитите завършват с трагичен край и създава ярка, емоционално грабваща и атрактивна творба.

Книга, която е и правдиво пресъздаване психиката, манталитета, поведението и емоционалния свят на 14-годишните ученици, при това преимуществено от женска гледна точка, и усилието на педагозите в лицето на Цвета Дражева, да следят пулса на емоциите и преживяванията на подрастващите, както и предупреждение към родителите, които често пропускат важни етапи от живота на децата си, вече пораснали, влюбени, критично настроени, които не винаги  харесват предлагания им живот и търсят начини да го променят-чрез ранен секс, наркотици , а често и чрез опити да стигнат отвъд хоризонта на съществуването…

Неда Антонова не произнася присъди, не критикува и бичува като прокурор, тя е просто внимателен и обективен хроникьор и сърцевед, търсещ варианти за преодоляване на проблемите в тийнейджърите, които почиват на познатите класически практики, свързани с честно отношение,съпричастност, симпатия и предлагане на разумни алтернативи.

В процеса на четенето на романа мен не ме напусна съмнението, че учителката Дражева е алтер егото на авторката, че образа на Миа е вероятно събирателен, но зад него и съдбата на девойката се крият реално протекли процеси, добре познати на писателката.

За пореден път се убеждавам какъв добър професионалист е Антонова.

Тя умее да разказва сладкодумно, впечатляващо и искрено, познава основно материята , за която пише, държи да е увлекателна и да не досажда, за да доставя удоволствие и непринудени емоции на своите читатели.

„Моят любовен август“ е качествен и значим роман, свидетелство не само за нейната творческа зрелост, но и за силно развитото й чувство за справедливост, за изострения  й поглед към социалните проблеми в обществото ни , за нейното достойно защитавано гражданско поведение.

Една от най-силните и важни родни книги, излезли през 2025 година.

 

Неда Антонова, „Моят любовен август“, роман, 2025, 238 стр.,  “Хермес“, Пловдив, отг.ред. Валентин Георгиев

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...