ЯНА КОЛЕВА

Рядко ми се случва да не дочета книга. Особено наградена с „Букър” – наградата, която според мен отличава най-качествените книги, излезли на английски език. 

На 288-а страница от „Светилата” обаче се отказах. Не съвсем, но ще я прелистя до края по диагонал. 

Още от самото начало бях любопитна как млада жена, на 27 г., е написала 700 страници нещо като викториански роман с криминален сюжет и астрологична символика. До 288-ата страница не получих отговор на този въпрос. Ако успея да хвана ключовите моменти, стигайки до края „по диагонала”, сигурно ще си отговоря. 

Елинор Катън има един голям проблем с композицията и сюжета на тази книга. Въвеждането на над 30 герои прави невъзможно запомнянето им и проследяването на диалозите и случките, без да се налага читателят да се връща непрекъснато назад, за да търси „кой беше този персонаж”. Умишленото усложняване на взаимоотношенията между героите постига целта й – създава абсолютен съспенс кой е убиецът, какво се е случило, какво предстои. Но пък е невъзможно за асимилиране, освен ако читателят не си вземе отпуск и не изчете книгата на един дъх. Със спорадично четене – всеки ден преди заспиване – мъглата е пълна. 

„Светилата” бе определена като една от десетте качествени книги през 2014 г. от уважавания критик Бойко Пенчев. „Ако Херман Мелвил и Дейвид Линч седнат да пишат заедно роман, вероятно би излязло нещо като "Светилата", написа той. Изключително точно определение – там където надделява Дейвид Линч, попаденията са точни. В полето на Мелвил обаче словото е трудно за асимилация. 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...