АНДА ПАЛИЕВА, "Портал Култура"

Новата книга на Диана Данова-Дамянова „Софийски музикални седмици“ неслучайно още на представянето си привлече интереса на многобройна аудитория от музиканти, журналисти и публика. Това е първото мащабно, обстойно изследване на най-големия ни международен музикален фестивал с вече 55-годишна история, в която са вписани незабравими за културната ни общественост върхове на художествено съвършенство, свързани с най-големи имена на световното и българското изпълнителско изкуство.

Резултат на няколкогодишна интензивна работа на авторката по събиране на максималната информация от най-различни архивни материали, лични спомени на съвременници и участници и публикации в пресата и тяхното прецизно анализиране, книгата предлага не само задълбочен анализ на „Софийски музикални седмици“, но и дава представа за състоянието на целия ни музикален живот в периода от 1970 г. до днес. Диана Данова разглежда изчерпателно в стройно подредената структура на четири студии изграждането на модела на фестивала в отделните му аспекти, неговото развитие и трансформиране, различните параметри на функциониране, репрезентативността в международен план и мястото му в Европейската асоциация на музикалните фестивали. Много значима за летописа на композиторското ни творчество е студията за премиерните изпълнения на фестивала на творби от български автори, в чието концентрирано, лаконично представяне личи ерудицията на музиковеда историк и умелото перо на авторката, което познаваме от десетките ѝ студии и статии в научни сборници и музикално-публицистични материали в различни медии.

В тази широко разстлана панорама на фестивалния профил, изведена над хронология и статистика, на нивото на глобалната проблематика и обобщения, ясно се очертава рефлексията на културните и обществени процеси в сложната епоха на промени в десетилетията от края на ХХ век – началото на ХХI век. Могат да се направят и изводи за тенденциите както в нашия, така и в международия музикален живот като жанрови предпочитания, репертоар, типове изпълнителски състави и т.н. А приложеният богат илюстративен материал допълва общата картина, връща паметта за най-ярките личности и събития през годините.

Книгата на Диана Данова-Дамянова (подобно на нейната книга „Musica Nova в българската музикална култура“) ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

 

„Софийски музикални седмици“. Студии върху историята и настоящето на фестивала“, Диана Данова-Дамянова, Фондация „Международен фестивал „Софийски музикални седмици“ и Институт за изследване на изкуствата – БАН, 2024 г. 

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.