SKIF

Хубавите книги обикновено се откриват случайно, тъй като за тях не се шуми. Така незабелязано у нас мина романът „Тайна” на Филип Гримбер (67) – наградена с „Гонкур на лицеистите” за 2004 г., а издадена на български през 2010 г. от „Парадокс”. Преводът на Магдалена Куцарова – Леви е едно от достойнствата на книгата.

Естествено, истински случай седи в дъното на „Тайна” – животът винаги е по-богат от фантазиите ни. Тайната на родителите, старателно крита от малкото им момче, се оказва съсипваща. Едно еврейско дете във Франция по времето на нацистката окупация е пожертвано от майка му заради изневяра на бащата. Не сте попадали на такъв прочит на Холокоста, нали?

Любовната история и драма на семейство Гримбер е толкова разтърсваща, че хитлеристите с техните депортации в концлагери са далечен фон. Като истински французин авторът следи пулса на сърцето, държи читателя близо до драматичните обрати и не го оставя и за миг да потъне в някое всеизвестно клише. Романът е толкова добре написан и структуриран, че се чете на един дъх. И през цялото време държи в напрежение.

И за да не се чудите как авторът е преживял огромната рана, която му се е случила наяве в собствения му живот – станал е психоаналитик, занимава се предимно с деца аутисти. Трябвали са му години, за да стигне до написването на книга. Казва, че с писането успява да даде отпор на фантомите, които витаят в живота му.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин