SKIF 

Това е изключително професионално написана биография от човек, който очевидно е възхитен от обекта на книгата си, но въпреки това не му спестява нищо. Дейвид Еваниър пише историята на 81-годишния Уди Алън по начин, който дава отговор на всички неудобни въпроси, свързани с живота му, както и информация за всичките му филми - провали и успехи. 

Авторът изрично прави уговорката, че Алън не му е съдействал за написването на книгата, така че почитателите му не бива да очакват евтина реклама. Въпреки това очевидно е, че голям фен на филмите на "нисичкия бруклинчанин" пише тази книга. Тя е отлична енциклопедия на творчеството на Алън и киноманите ще оценят това по достойнство. Защо не ходи на „Оскар”-ите? Заяжда ли се с филмовата академия? Протестира? Отговорът е съвсем друг – просто никой  и нищо не може да отклони гениалния комик от понеделнишките му сбирки с групата му, с която свири джаз в клуб в Ню Йорк. 

Еваниър не спестява нищо на Уди и това е едно от най-големите достойнства на книгата. Всичко, което един кино фен иска да научи, присъства тук. Детството му, баща му, работещ за дребен мафиот, средата му, несполуките в учението, наваксването на класиците в по-зряла възраст и естествено – жените на Уди. Скандалът с Миа Фароу е разплетен по дати – цялата сага на обърканата им връзка, завършила с брака на режисьора с най-голямата осиновена дъщеря на Фароу, истерията, обвиненията, лъжите, разследването, съдебните дела. Всеки може да решава за себе си на кого да вярва. 

Безценна всъщност е творческата история на Алън, която обяснява същността на филмите му, шегите му, сюжетите и вечния образ на неудачника. След като прочетете книгата, ще прогледнете за влиянието на Чаплин, Гручо Маркс и Боб Хоуп, които слагат рамката на филмите на Алън. Ще разберете и защо изобщо снима „Интериори” и „Септември”, смятани за големия му провал. 

Засне ли Уди своя шедьовър? Според Еваниър човек с толкова много сполучливи филми определено е автор на шедьоври. Той обаче все още вярва, че майсторската му творба предстои. Може би още тази година.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията