SKIF

„Spotlight” – това е разследващата рубрика на американския вестник „Бостън глоуб”. Мечтата на всеки честен журналист. „Под прожектора” й попадат всякакви афери, нарушения и престъпления на силните на деня в САЩ. Големият скандал, който журналистите от отдела разплитат, е този със сексуалните извращения в католическата църква и разкритието, че десетки, стотици, хиляди деца в Америка и по света са станали жертва на свещеници. Статиите в рубриката „Spotlight” преди няколко години доведоха до огромен трус в църквата, стигнал до Ватикана. Благодарение на него на показ излязоха лицемерието както на католическите „принцове”, както наричат кардиналите, така и на обществото, което си е затваряло очите. 

Това разказва филмът, отличен от гилдията на американските актьори, от филмовите критици на САЩ, номиниран и за „Оскар”. Той заслужава всички тези награди без съмнение. Силната история е носена на раменете от отлични актьори, чудесна режисура и опитна камера. Тук няма изпъкващ главен герой, може би донякъде Майкъл Кийтън. Но не само. Също и ролите на Майк Ръфало, Рейчъл МакАдамс, Лев Шрайбър, и още, още. 

Проблемът с филмите по действителен случай обикновено е, че случаят е известен и че има опасност от предвидимост и документалност. Маккарти е избягал от тези подводни камъни и е успял да поддържа класически съспенс в сюжета. 

Въпреки това любопитното е, че много от коментарите на зрителите за „Spotlight” са посветени не на самия филм, а на необходимостта от свободна преса, разследваща журналистика и прозрачност на действията на хората, облечени във власт. Филмът е сравняван с „Цялото кралско войнство”, отразяващ скандала, довел до оставката на президента Никсън. 

Това, че посланието е стигнало до по-голямата част от публиката, е отлична новина. До българските зрители то стига с обратен знак – възможна ли е такава журналистика в България, при положение че над 50% от медиите са зависими или директно притежавани от хора от властта. И дали разследващите репортери в България биха получили възможност, време и подкрепа като колегите си от Бостън, дали разкритието би довело до качествена промяна или би потънало в апатията на посткомунистическото ни общество?

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин