SKIF

На 13 ноември Париж отново беше окървавен. 130 невинни, нищо неподозиращи хора платиха с живота си за малоумните амбиции на шепа  терористи, скрили се зад маската на своя бог. И ако след клането в редакцията на „Шарли Ебдо” се чуваха упреци към журналистите за тяхното безразсъдство да критикуват исляма, то сега тези гласове замлъкнаха, а отговорът на въпроса защо се стигна дотам остава да виси във въздуха. 

Успоредно с това огромната бежанска вълна поставя на изпитание хуманността на европейците, разделяйки общественото мнение. Мнозина смятат, че това е и религиозна инвазия, която в обозримо бъдеще ще унищожи цивилизационните постижения на стара Европа. Всички тези страхове обаче могат да бъдат туширани, стига да познаваме историята. 

За това е и книгата на италианския историк проф. Франко Кардини „Европа и ислямът”. Писана преди 11 септември 2001 г., тя е актуална точно в този момент и е подходяща за тези, които са изкушени от истинската история, а не от измислената. А дали можем да се доверим Кардини? Да, защото той е световноизвестен учен – ръководител е на Центъра за изследване на изкуството и културата на Ориента към Международния университет по изкуствата във Флоренция и преподавател по средновековна история в университета. Бил е и гост лектор в много университети  - Париж, Виена, Мадрид, Барселона и др.

Авторът прави задълбочен исторически и културен разрез на многовековните контакти на християнската и ислямската общности. Книгата е изпъстрена с много изненадващи факти, които звучат като новини. България конкретно не е споменавана, но става ясно, че прабългарите, които не поемат с Аспарух към Балканите, приемат исляма. Каква ли би била съдбата на Европа, ако Руската империя беше избрала да следва заветите на Аллах? Даваме ли си сметка, че при кръстоносните походи християнството и исляма се сближават и взаимно си влияят благотворно?

Съществува ли антидот за днешната отрова? 

„Да, но тя трябва да се приеме веднага и в големи дози, преди да е станало твърде късно. Тя не е в посока на мултикултурна смесица, към която трябва да се върви, а по-скоро към "купа за салата" на съвместното съществуване на различни култури. Всички те трябва да могат да запазят собствената си идентичност в рамките на една международна рамка, действаща с адекватни институции, спазвайки същите ясно определени закони и поддържаща традициите на всяка култура, която не е в контраст с тези закони”, споделя Кардини.

„Европа и ислямът” не се чете като роман, но е не по-малко интригуваща, а въздействието й е осезаемо. Хубаво е да се „въоръжите” с бележник и химикал. Така ефектът от прочетеното ще бъде по-голям. 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.