Ръководството на " Союзмультфильм"  -  руската държавна киностудия за анимационни филми, иска да си върне авторските права върху Чебурашка, които са прехвърлени на Япония. Това съобщи председателят на студиото Юлиана Слащева  за ТАСС.

Според Слащева руската и японската страна имат сериозни разногласия по отношение на продължителността на договора и условията му.

 „Трудността е, че настоящият договор е съставен в съответствие с японското законодателство и всички производства, включително и в съда, трябва да се състоят в Япония, като изискват сериозни финансови ресурси“, обяснява тя.

Както писа skif.bg,  аниматори от Япония пуснаха кратък филм за Чебурашка с помощта на 3D технология. Издаването на лентата е свързано с десетата годишнина от премиерата на пълнометражния японски филм за Чебурашка, излязъл през 2010 г.

През 2003 г. японската компания „SP International” купи от „Союзмультфильм" правото да разпространява в Япония приключенията на героя от книгите на Успенски до 2023 година.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...