АНЕ ТЕРМЕХЕ, DW

НАЙ-КРАСИВИТЕ ОПЕРИ В СВЕТА

---

Виенската Щатсопер

Веднъж годишно Виенската Щатсопер се превръща в елегантна бална зала, в която 5000 гости танцуват под звуците на известни валсове. През 2020-а Виенският бал премина под мотото "Кралицата на нощта". И за първи път в 200-годишната история на бляскавото събитие сред дебютантките бе поканена и лесбийска двойка.

---

Земпер опер в Дрезден

И тази година през февруари прочутата опера Земпер в Дрезден отново се превърна в сцена на най-красивата бална вечер в Германия. Този път освен 2000-те гости, които се насладиха на тържествената програма в залата, още 15 000 зрители имаха възможността да проследят събитието на площада в Дрезден и да превърнат нощта в пищен празник.

---

Пале Гарние в Париж

Пале Гарние е една от най-големите опери в Европа, открита през 1875-а година. Построено в необароков стил, това бижу е основен архитекатурен образец в строителството на оперни театри. Един от акцентите е огромното мраморно стълбище във фоайето - отлична трибуна за тържество на суетата. Тъй като поне толкова важно, колкото представлението на сцената, е и представянето на публиката.

---

Миланската Скала

Открита през 1778-а година, разрушавана и преустроявана неведнъж, миланската "Ла Скала" е димантът в короната на оперните театри. Ежегодното откриване на сезона е едно от най-помпозните събития в града. Миланската скала ще остане завинаги свързана с името на великолепната Мария Калас, чийто звезда изгрява на сцената й през 50-те години на XX-и век.

---

Московският Болшой театър

Посещението на Болшой театър е част от задължителната програма за всеки уважаващ себе си турист в Москва. В крайна сметка това е най-известният руски театър за опера и балет и една от най-красивите оперни сгради в света. Луксозният интериор е оформен в средата на 19-и век и е запазен в първоначалния си вид и до днес.

---

Метрополитън опера, Ню Йорк

Нюйоркската Метрополитън опера съществува от 1880-а година, но чак с преместването си през 1966-а г. в елегантната сграда в Линкълн Център, се превръща в това, което е днес: един от водещите световни оперни театри. От над 20 години феновете по цял свят могат да "присъстват" на блестящите постановки, тъй като някои от тях се предават на живо в кина по всички континенти, включително в България.

---

Кралската опера в Лондон

Най-прочутата британска опера е основана през 1732-а година. В нея са били представени над 20 опери и оратории на Георг Фридрих Хендел. Нямате нужда от билет, за да разгледате сградата, която бе изцяло обновена в началото на хилядолетието. Още от 10 часа сутринта множество кафенета и ресторанти подканват към приятен старт на деня в "Ковънт Гардън", както бива наричана операта.

---

Операта в Сидни

Сградата на операта е една от най-сниманите туристически атракции в Сидни. Проектирана е от датския архитект Йорн Утсон, а строителството ѝ отнема 14 години. Модерната конструкция е открита през 1973-а година в присъствието на кралица Елизабет Втора. През 2007-а година операта в Сидни е включена в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство.

---

Операта в Гуанджоу

Сградата на операта в Гуанджоу е дело на световноизвестната архитектка Заха Хадид. Много почитатели на архитектурата и операта я определят като основополагащ пример за изграждането на оперни зали през 21-и век - точно както парижката опера на Шарл Гарние през 19-и век и операта в Сидни, проектирана от Йорн Утсон, през 20-ти век.

---

Кралската опера в Копенхаген

Сградата, в която се намира Датската кралска опера, е разположена на остров срещу двореца Амалиенборг в Копенхаген и е подарък от датския милиардер Мерск Маккини Мьолер. След четири години строителство, великолепната сграда на стойност 335 милиона евро беше открита през 2005-а. Почитателите на операта прииждат отвсякъде заради вълнуващата архитектура и страхотната акустика.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Инквизиторите горят книги напразно. Всяка книга, която има какво да каже, гори със смях, защото книгите, които си заслужават, излизат отвъд своите страници.”

Бохумил Храбал, чешки писател, роден на 28 март преди 111 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...