Вандалщината на двама осветители от Софийската опера завъртя името на България в световния обмен на новини. Целият свят разбра, че българи са авторите на надписа "Локо София" и още драсканици върху Мемориала на мира в Хирошима, издигнат в памет на жертвите на атомната бомба през 1945 г.

Местните власти са привикали българите на разпит и най-вероятно ще ги глобят, а артистите се посрамиха и се принудиха да се извинят на публиката след едно от представленията си. В момента Софийската опера и балетът са на турне с представленията "Кармен" и "Турандот" и се твърди, че жънат голям успех. 

Новината, че вандалите са техници, пътуващи със състава, беше съобщена от директора на операта Пламен Карталов пред БНТ. "Те трябва да отговарят лично. Полицията да се справи с тях и след това ние ще видим какво ще правим. Но ние сме решили - те са извадени от състава на операта. Как да поема отговорност заради личната им хулиганска постъпка?", заяви той и добави, че ще им връчи заповедите за уволнение веднага щом ги види.

"Първо, когато го видях Мемориалния комплекс, не можех да си представя, че може въобще българин да направи нещо такова на този комплекс, той е изключително въздействащ и тежък, но е необходимо да го посетим, за да се поучим от уроците на историята. А когато разбрахме, че има пръст човек от нашия екип, не можехме да повярваме", заяви пред БНР заместник-директорът на операта Вера Петрова. "Те сега се разкайват, но деянието е извършено и те ще си поемат цялата отговорност и там, и тук", каза Петрова. 

През 2015 г. българин беше задържан в Рим, след като издълбал с монета името на жена си в Колизеума. За автор на деянието беше посочен футболистът Благой Георгиев, но той категорично отрича да има нещо общо, припомни "Сега".

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.