Принцеса Лея от сагата „Междузвездни войни“ е използвала съветския пистолет „Марголин“, съобщиха руските медии, позовавайки се на позицията на „Концерн Калашников“. Новината е разпространена в деня на пускането на осмата серия от популярната в цял свят кинопоредицата.

„Знаете ли, че в оригиналната трилогия оръжието на принцеса Лея е съветският пистолет Марголин… Реквизиторите са избрали този модел най-вече заради изящния дизайн. Само този пистолет изглежда добре в неголемите длани на миниатюрната Кари Фишър“, риторично питат и поясняват от „Концерн Калашников“ на страницата си във „Фейсбук“.

Михаил Владимирович Марголин (1906-1975) е единственият в историята напълно сляп оръжеен конструктор. Изобретеният от него легендарен руски спортен пистолет е разработен през 1946 г, а серийното му производство започва от 1948 г. Сега се произвежда под името МЦМ.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Инквизиторите горят книги напразно. Всяка книга, която има какво да каже, гори със смях, защото книгите, които си заслужават, излизат отвъд своите страници.”

Бохумил Храбал, чешки писател, роден на 28 март преди 111 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...