Голям скандал беляза определянето на носителя на най-важната израелска държавна награда за литература, съобщи „Дер щандарт”, като се позова на израелски медии. Министър-председателят Бенямин Нетаняху е бил обвинен, че налага мнението си на журито и се опитва да му повлияе за крайното решение.

Всичко започва, след като писателят Давид Гросман оповестява в медиите, че е бил уведомен да не кандидатства за наградата. Според него лично премиерът е наложил вето за участието му. Гросман обаче все пак се кандидатира и вдига шум в публичното пространство. Покрай разнищването на историята се разбира, че Нетаняху е наложил вето и за други автори и книги.

Самият министър-председател се оправдава, че в журито има твърде много леви политици, сред които и антиционисти. Главният прокурор на Израел Йехуда Вайнщайн обаче е изискал от него да не се меси в работата на комисията по определяне на наградата.

Израелската награда за литература е една от най-престижните в страната и се дава за постижения в изкуството, културата и науката. Давид Гросман е един от значимите съвременни автори. През 2010 г. той беше отличен с наградата за мир на Борсовия съюз на германските книжари. Писателят поддържа тезата за мир с Палестина и затова е опозиция на властта.


Давид Гросман на Лайпцигския панаир
Снимка: wikipedia.org

„Жената, която не обича недостатъците на своя мъж, не обича и него самия.“

София Лорен, италианска актриса, родена преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.