Картина на уличния художник Банкси, вдъхновена от известно произведение на шотландеца Джак Ветриано, беше продадена за почти 4,3 милиона британски лири (над 6 милиона евро) на търг в "Сотбис", Лондон, съобщи АФП.

Маслената картина "Суров петрол (Ветриано)", наричана също "Отровен плаж", е представена за първи път през 2005 г. на голяма изложба на Банкси. По стечение на обстоятелствата търгът на "Сотбис" е проведен ден след смъртта на художника Джак Ветриано, от когото Банкси черпи вдъхновение. Тялото на самоукия художник, който почина на 73-годишна възраст, беше намерено в събота в апартамента му в Ница, Южна Франция. 

Банкси е най-известен с графитите си, които рисува по цял свят. Той създава също така картини и скулптури, но те остават в сянката на уличните му творби, някои от които са станали емблематични.

Творбите на Банкси, чиято истинска самоличност остава неизвестна, са му донесли няколко десетки милиона долара, превръщайки го в един от най-известните британски художници в света. Те са не само визуално завладяващи, но и често носят силни и провокативни послания. Той често засяга теми като войната, капитализма, социални проблеми и правата на човека.

Картината "Суров петрол" е пародия на произведението на Джак Ветриано "Пеещият иконом", която показва двойка, танцуваща на плажа. Тя е изключително популярна във Великобритания. Версията на Банкси обаче не е толкова романтична, тъй като сцената с двойката е нарушена от потъващ кораб. Прислужницата е заменена от двама мъже в защитни костюми, които товарят варел с токсично съдържание.

"Банкси е използвал характерния си хумор и ирония, за да създаде изображение, засягащо основни проблеми на XXI век като околната среда, замърсяването и капитализма", се казва в изявление на "Сотбис", публикувано преди продажбата.

Въпреки че версията на уличния художник беше продадена за повече от първоначалната й оценка (3 млн. лири), цената е доста под предишните му рекорди. През октомври 2021 г. частично унищожената му творба "Момиче с балон", преименувана на "Любовта е в кошчето", беше оценена на 18,6 млн. лири (21,8 млн. евро). Шест месеца по-рано, през март, картината Game Changer, посветена на болногледачите, достигна 16,75 млн. лири (19,5 млн. евро).

Картината "Суров петрол" е от колекцията на американския музикант Марк Хопъс, съосновател на пънк групата "Блинк-182".

 

Източник: Христина Терзиева, БТА

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 186 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...