68-ото издание на Филмовия фестивал в Кан ще се запомни със забрана – организаторите „силно препоръчват” на кинозвездите да не си правят селфита на червения килим. Препоръката е обявена на официалната страница на фестивала, който ще се проведе от 13 до 24 май.
Френската мярка се налага, след като селфитата на Оскарите и въобще на всякакви официални прояви – дори погребения, се превърнаха в епидемия. Това според ръководството на фестивала в Кан е гротесково и забавя преминаването на гостите – когато звездите се спрат да се снимат сами, трябва да спре цялата опашка след тях.
Новото правило предизвика вълна от подигравателни коментари в медиите по света, според които в Кан се правят на „по католици от папата”. Не липсват иронични подмятания, че горката Ким Кардашиян, която до дни ще издаде книга със селфита, явно ще бъде персона нон грата на Лазурния бряг.

ЗА ФЕСТИВАЛА
Общо 17 филма ще се състезават за "Златната палма". La Tête Haute, драма на френската режисьорка Еманюел Берко, ще даде началото. Ще участват още Carol на Хейнс с Кейт Бланшет, европейският Louder than Bombs на Йоахим Триер с Джеси Айзенберг и Изабел Юпер, Youth на Сорентино, The Sea of Trees на Гюс ван Сант и получилият приза в "Особен поглед" преди време гръцки режисьор Георгиус Лантимос с новата си продукция Lobster с Колин Фарел и Рейчъл Уайз.
В престижната селекция "Особен поглед" влизат 14 филма, като два от тях са румънски - на режисьорите Раду Мунтеан и Корнелиу Поримбою.
Ингрид Бергман е филмовата знаменитост, която фестивалът традиционно е избрал за своя плакат през 2015 г.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.